Annonce

Annonce

Brev:

Portionsstørrelser


11. juni 2022

Alder:
9 mdr.

Portionsstørrelser

Hej Helen,

Vi er nu rigtig godt i gang med måltiderne og efter dit fine svar sidst, er der også mad med bid, hapsere, etc. på menuen. Og mor her hviler lidt mere i det, så tak for opmuntringen :)

Min søn spiser generelt som din anbefaling ifht. alder (jvf. din bog og svar på sidste spørgsmål) med 3 hovedmåltider og 2 mellemmåltider dagligt og 2-3 amninger. Indimellem får han også lidt ‘godnat grød’ eller frugtmos, men ikke hver aften. Vand serveres til alle måltider og i løbet af dagen.

Eksempel fra en af dagene denne uge:

Morgen: havregrød med frugtmos, tilsat MME og fedtstof

Formiddag: 1/2 havregrynsbolle med smøreost

Frokost: 1/2 skive brød med smørbart pålæg, grøntsagsmos tilsat MME og fedtstof, 1/2 fiskefrikadelle i bidder.

Ammes inden middagslur

Eftermiddag: frugtmos med MME

Aften: Kylling-delle med grøntsagsmos tilsat MME og fedtstof

Ved sengetid: ammes 1-2 gange inden midnat.

Min søn har en enorm ...


Annonce

... appetit, og jeg har indtryk af, at han snildt kan spise langt mere, end han får serveret. Han protesterer højlydt, når tallerkenen er tom. Han kan nemt spise mere havregrød end mig til morgen :)
Får han en færdigret i ny og næ, fremstår han slet ikke mæt.
Grød, mos etc. spiser han mindst 2dl af. Brød servers for tiden som 1/2 bolle eller 1/2 skive brød, men der kunne han snildt spise langt mere.

Mit spørgsmål går på, hvor store portioner man skal servere for en dreng på hans alder og børn generelt? Han vejer 9,5 kg og er en lang slank fyr, ikke tynd. Jeg var selv overvægtig som barn og har stadig nemt ved at tage på, hvis ikke jeg er påpasselig ligesom resten af min nære familie.

Jeg er i tvivl, om jeg bare skal lade ham spise, til han selv siger stop, eller om det er fint, at holde fast i portionerne, som de er? Jeg vil nødigt, at han skal døje med overvægt senere i livet, som jeg selv gjorde.

De bedste hilsner
Moren til den madglade dreng

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce