Brev:
Vil fortsat ikke spise…

Hej Helen,
Vores lille pige på 7 mdr. vil fortsat ikke spise efter sygdom - hvilket snart er 4 uger siden.
Vi har fulgt din madplan, som du sendte i din sidste bevarelse - problemet er bare, at hun hverken vil spise morgenmad, mellemmåltid eller frokost. Det er dog lykkes at lokke kødsovs i hende efterfulgt at lidt grøntsagsmos til aftensmad.
Vi giver hende altid altid noget i hånden først og en tår vand.
Vi har fået hende undersøgt hos lægen, som siger hun er i trivsel (nysgerrig, god øjenkontakt mm.), og at der ikke længere er noget med hende fysisk.
Hvordan søren får vi hende til at spise igen? Inden ...
... hendes sygdomsperiode spiste hun så godt, og var meget madglad.
Kan hun allerede have udvalgt nogle bestemt madvarer hun ikke kan lide?
Jeg laver alt maden selv (det har jeg det bedst med), og er god til at variere maden - men kan man variere maden for meget? (altså typen af grøntsagsmos f.eks.).
Årh. Hvor er det frusterende! Jeg forsøger at have is i maven, men hun lukker munden i og brokker sig lige så snart skeen bliver ført op til hendes mund.
Og nu når hun ikke vil spise, skal jeg så tilbyde hende bryst i stedet for? Selvfølgelige først efter vi har tilbudt hende mad.
Mange hilsner,
En bekymret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Kolik
Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.
Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




