Annonce

Annonce

Brev:

Ny putterutine - 2 år, 3 mdr.


29. maj 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Ny putterutine - 2 år, 3 mdr.

Hej Helen

Jeg beklager på forhånd over, at mit spørgsmål nok bliver lidt langt.

Jeg er begyndt at blive meget frustreret over vores putterutine om aftnenen, men jeg har svært ved at få den ændret.

Du får lige lidt forhistorie: vores datter har altid været noget tid om at falde i søvn, og vi har vugget hende i søvn i armene til hun var 1,5 år. Det gjorde vi fordi hun ikke kunne falde i søvn selv og det var det der virkede.

Efter hun blev 1,5 år ændrede rutinen sig til at vi ligger sammen med hende i vores seng og når hun så er faldet i søvn bære vi hende over i sin egen seng, som står ved siden af vores. Vi hører også beroligende musik imens og får en flaske med lidt vand.

Omkring jul opdagede vi hun havde væske på ørene og det fik vi væk ved at bruge næsespray. Det gjorde selvfølgelig hun hørte bedre og hun begyndte at blive rigtig bange når der kom lyde fra naboen osv. så derfor har vi ikke kunne få hende til at falde i søvn i sin egen seng. Hun har haft brug for at ligge tæt op af os. Nu er det blevet bedre og hun har vendet sig lidt til lydende men kan godt stadig blive en lille smule utryg.

Det jeg er frustreret over er at jeg er alene med hende hver anden uge og nogle gange også weekend hvor jeg derfor putter hende hver dag. Og jeg er bare rigtig træt af at ligge og kigge op i loftet i op til 2 timer hver aften. Når der er gået 30 minutter begynder hun ofte at være ved at falde i søvn men så pludselig åbner hun øjnene helt ...


Annonce

... op og bliver frisk igen. Som om hun ikke vil overgive sig og kæmper for at holde sig vågen. Jeg forsøger at berolige hende med at ae, nogle gange synge, holde om hende, give hende lidt plads osv. men jeg føler bare vi har brug for en ny fast rutine.

Hun sover stadig middagslur. Der er hun også et stykke tid om at falde i søvn og nogle gange vil hun ikke sove når hun er hjemme. Men så er hun også rigtig træt om aftenen. Hun kan ikke undvære luren i vuggestuen. Jeg synes også hun kan virke irritabel om morgenen nogle gange som om hun ikke er kommet tidligt nok i seng. Men jeg kan ikke få hende til at sove før. Hun står op kl. 7-8 og sover kl. 21 om aftenen. Hun sover ca. 1,5 times middagslur.

Mit drømmescenarie ville være at hun kunne falde i søvn i sin egen seng (stadig ved siden af vores) mens jeg sad og læste for hende og holdte hende i hånden fx. Eller at jeg kunne putte hende i sengen og så gå lidt rundt og pusle med nogle ting lidt i nærheden mens hun faldt i søvn. Så jeg vil rigtig gerne at hun bliver tryg ved at falde i søvn i sin seng. Hun er også blevet tung at bære over når hun er faldet i søvn, så det kunne være rart hvis hun lå der fra start af. Jeg kan ikke lide at samsove fordi hun er faldet ned af sengen flere gange og vi sover mere uroligt når hun ligger oppe i vores seng.

Jeg håber meget du har nogle gode råd til os, så vi måske kan få noget motivation til at få ændret rutinen.

Med venlig hilsen
Den lidt frustrerede mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce