Annonce

Annonce

Brev:

Udfordring med søvn 5 uger - part II


23. maj 2022

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Udfordring med søvn 5 uger - part II

Hej igen,

Tusind tak for din hurtige tilbagemelding - det sætter jeg stor pris på :)

I forhold til dine kommentarer til de oplysninger, jeg gav, kan jeg lige supplere her:
- Det jeg mente med de +5 timer var ikke, at der kan gå +5 timer mellem to amninger, men +5 timer mellem to lure. Der bliver ammet med ca. 3-4 timers mellemrum.

Som det er lige nu, så bliver hun ammet så snart, hun vågner fra en lur.
Skal jeg så strække amningen ud, så den varer helt indtil hun skal puttes?

Jeg har svært ved at vurdere, om hun får tømt brystet helt, når hun ammer - og jeg prøvede derfor i dag at malke ud, da hun var færdig med at amme. Jeg fik ca. 20 ml brystmælk ud.
Hun blev igen frustreret ved brystet til sidst, og også selvom jeg tilbød hende mere mælk fra det andet bryst. Det gjorde hende også frustreret og ked af det.

Jeg kan høre, at hun synker, når hun ammer, og jeg kan ofte også se mælk i hendes mundvige - dog ikke hele amningen igennem.
Jeg har også set mælk i hendes mundvige de gange, hvor hun har sluppet brystet i frustration.

Hendes mave fungerer rigtig fint, synes jeg. Det er dog ikke ved hver amning, at der er en ble med afføring.
Der er godt med tissebleer i løbet af dagen.

I forhold til hendes vægt, så kan du se et overblik nedenfor.

16.4 (fødselsvægt):
3.904 g

18.4 (på ...


Annonce

... sygehuset)
3.800 g

22.4 (sundhedsplejerske)
3.900 g

26.4 (sundhedsplejerske)
4.260 g

09.5 (sundhedsplejerske)
4.630 g

23.5 (cirkatal, da vi selv vejede hende imorges)
5.000 g

Har hun taget for lidt på siden d. 9. maj, hvor sundhedsplejersken var her sidst?

Jeg vil sige, at hun generelt er glad, rolig og tilfreds - men hun bliver nemt pylret og begynder at græde. Der skal ikke meget til, før hun bliver urolig og ked af det.

Vi kan dog bestemt mærke, at hun er blevet mere interesseret i omgivelserne og i alt kommunikere med os. Hun er begyndt at smile rigtig meget til os - og det er jo helt fantastisk :)

I forhold til ammestillinger, så har vi indtil nu næsten kun ammet, hvor vi begge ligger ned på siden. Det virkede rigtig godt fra start, så den har jeg holdt fast i. Kun enkelte gange sidder vi op, hvor jeg sidder med hende på ammepuden.

I forhold til det med flaske, så er jeg ikke afvisende - men jeg ville selvfølgelig ønske, at amningen var tilstrækkelig. Men jeg vil gøre, hvad der skal til for, at hun er mæt og tilfreds. Så hvis det er supplering med flaske, så er det det, vi gør!

Jeg prøvede at malke ud i går på et bryst, hvor det var ca. 2 timer siden, hun havde ammet derpå. Her fik jeg ca. 125ml ud.

Jeg vil helt klart tage et kig på den bog, som du anbefaler!

På forhånd tak.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce