Annonce

Annonce

Brev:

Afvænning af opvågningsflaske/flasker


10. april 2022

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Afvænning af opvågningsflaske/flasker

Kære Helen.

Så er vores datter ved at runde et år om nogle uger. Vi har et super putteritual og det går faktisk ok med putning. Selvfølgelig er der nogle perioder, hvor det går helt galt, men da intet er ændret må det være noget udviklingsmæssigt der sker i hendes lille hjerne. Pt. Klynger hun sig til en som aldrig før når hun er hjemme fra vuggestue med mindre der sker noget som afleder opmærksomheden.

Om aftenen får hun flaske i stuen, børstet tænder og evt. noget natgrød hvis hun gider.
Nogle gange vågner hun ofte op og kalder på os og rejser sig i sengen. Andre gange har hun sovet 19-06 uden opvågning kun med putteflasken kl. 18.30 på sofaen, som er på 120ml ca. afhængig af hvad hun gider drikke.

Men de aftener/nætter hvor hun ikke sover 19-06, der er det eneste der hjælper mælk og flaske (ikke kop og ikke vand)
Vi vil så gerne væk fra den/de flasker, men samtidig kan vi ikke overskue at prøve endnu en gang, at få hende videre i søvn uden flaske. Vi giver ...


Annonce

... op efter 1-2 timers gråd, hvorefter hun får 60ml og så er der ro.

Spørgsmål:

-Tror du at det vil komme selv med tiden at hun ikke efterspørger sin opvågningsflaske / flasker? Hun har jo sovet 3/7 nætter i ugen uden den?

Ttror du vi skal prøve at starte med at skære putteflasken væk før opvågningsflasken? Vi har mere tålmodighed kl 19.00 og vi tror også den bliver nemmere at skære væk, da hun ikke efterspørger den på samme måde. Måske det hjælper hende til ikke at efterspørge den anden flakse, eller vil det bare forværre det?

Det skal siges at opvågningsflasken kan falde mellem kl. 20.00-04.00 nogen gange er der 0, nogen gange 1 og andre gange 2.
Fælles for problematikken er, hun nægter at sove videre uden og bliver mere og mere ked. Og vi orker ikke at bruge 2-3 timer på gråd om natten, når kuren er 60ml.

Til Info: Hun falder i søvn i egen seng. Sover på eget værelse

Men kampen skal vel tages eller siger de selv fra en dag?

Kærlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce