Annonce

Annonce

Brev:

Far kan ikke putte datter


6. april 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 11 mdr.

Far kan ikke putte datter

Hej Helen

Jeg skriver til dig i håbet om du måske kan hjælpe eller give mig/os nogle gode råd.
Jeg er en far til en glad, intelligent omsorgsfuld pige på næsten tre år, og en lille ny dreng på næsten en uge. Jeg står i et kæmpe dilemma, hvor vores lille datter på næsten tre år er blevet "morsyg".

Vi har indtil nogle uger siden altid kunnet putte vores datter skiftevis, vi har kunnet skifte hende, give hende tøj på og det hele var sådan set på lige fod mellem jeg og mor. Selvfølgelig var der perioder, hvor mor var bedst eller far var bedst.

Vores problem startede nogle uger inden lillebror kom til verden med at hun ikke ønskede jeg puttede hende. Derfra blev det værre og værre. Den dag idag er det kun mor der skal putte hende. Hvis jeg prøver skriger hun, græder, kaster sig rundt, råber mor mor heletiden, far gå ud, slip mig, fægter med armene og meget mere. Jeg prøvede en aften, men blev nødt til at stoppe efter en halv time, da det blev ubehageligt for jeg, mor og vores datter. Jeg har gør nærmest alt, men ingenting lykkes. Det er især hårdt for mor, da hun ammer lillebror og ikke kan være tilgængelig som hun plejer.

Derudover vågner hun en eller to gange om natten. Dette har hun altid gjort, hvor vi har givet hende sutten, en tår ...


Annonce

... vand eller trøstet hende og sovet videre. Dette kan jeg dog heller ikke, da hun begynder at græde hvis det er mig og hun skriger grædende mor mor igen, ligemeget hvad jeg prøver.

Bare det at give hende tøj på eller skifte hende ble kan være en kamp.

Hun er altid blevet puttet i hendes egen seng men om natten kom hun indtil os og sov imellem os. Dette stoppede også for nogle uger siden, hvor hun ikke gider det mere.

Hvis vi er lidt selvkritiske så har vi måske givet hende for mange valgmuligheder igennem livet, og hun har nærmest fået hvad og hvordan hun ønskede, pga den uendelige kærlighed man nu har til ens børn. Udover i hjemmet er hun velopdragent og f.eks har bedstemor aldrig problemer med at putte hende.

Mor kan heller ikke bare gå ud af huset, hvor jeg kan putte hende pga lillebror. Jeg er ret sikker på putningen vil være anderledes, hvis hun ikke var hjemme. Så plejer der aldrig at være noget. Jeg kan dog heller ikke bare putte hende med tvang, gråd og skrigeri, eller er det det man skal?

Vi er blevet enige om at det er nu vi bestemmer (meget mere end hvad vi har gjort hidtil) og hun ikke skal have for mange valgmuligheder.

Jeg håber du måske kan hjælpe os med nogle råd, for vi er ved at blive lidt desperate.

Hilsen Far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Søskendekonflikter

Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...

Læs hele brevet og Helens svar


5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Suttestop - 3 år, 3 mdr.

Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...

Læs hele brevet og Helens svar


9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.

Middagslur - 3 år, 2 mdr.

Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...

Læs hele brevet og Helens svar


9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.

Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - møbel

En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.

Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce