Brev:
Spisevægring

Kære Helen
Min venindes datter på snart 3 måneder er begyndt ikke at ville spise.
Hun får modermælkserstatningen Nutrimigen, det har hun fået fra fødsel af. Fra fødsel har hun haft lidt problemer med maven og får derfor også lactolose.
Min veninde har naturligvis prøvet alt fra hvordan flasken gives, hvordan hun ligger når hun får flasken, forskellige sutteflasker og sutteflaskesutter m.v. men intet hjælper.
Hun vejer nu godt 6 kg, så hun tager på. Et måltid tager gerne en times tid at få i hende og så har hun måske drukket 100-130 ml. og det er med gråd, skål og spænden ud som en flitsbue - derefter sover hun gerne 4-5 timer, hvorefter man skulle mene at hun var sulten. Men nej, endnu en gang tager det en times tid at ...
... få et måltid i hende, og derefter sover hun gerne flere timer igen.
Det eneste måltid der glider let ned er nattemåltidet, hvor hun lystigt spiser 170 ml, uden problemer.
Hun spiser i gennemsnit 500-600 ml i døgnet, hvoraf de 300 er en kamp at få i hende - og det mener vi er for lidt?
Hun har fra fødsel altid været svær at læse med måltider og har gerne taget mange små måltider i løbet af dagen, men nu vil hun som sagt ikke spise.
Vi har prøvet at læse os frem til nogle muligheder og er her hos dig stødt på ordet spisevægring også hos babyer. Men ikke noget uddybende.
Hvornår ved man om det er en spisevægring?
I så fald hvad gør man ved det ?
Hvordan opstår det hos en baby ?
Hilsen Veninden der gerne vil hjælpe!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






