Brev:
Nervøs mor når baby kløjs i maden

Kære Helen
Jeg har en dreng på 6 måneder som er godt igang med skemad - vi prøver også at sørge for, at han altid har noget i hånden han kan udforske ved måltiderne.
Han er nysgerrig nok på at putte mad i munden som han har i hånden - dog syntes jeg at han bider store stykker af (kogte gulerødder, kogt broccoli, kogt æble eller pære osv) og han tygger det dårligt og forsøger bare på at sluge det.
Jeg vil rigtig gerne havde is ...
... i maven og ikke blive nervøs når han kløjser i maden og nogen gange dårligt kan hoste det op. Jeg har allerede haft ham oppe med hovedet ned af flere gange, da det ligner han ikke engang kan hoste. Jeg bliver næsten angst jo flere gange det sker.
Hvordan kommer jeg af med angsten for at min søn bliver kvalt? Jeg føler mig meget alene med de her bekymringer, selvom de sikkert er meget almindelige.
Med venlig hilsen
En pylret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Angst hos børn
Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.
Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




