Brev:
Nervøs mor når baby kløjs i maden

Kære Helen
Jeg har en dreng på 6 måneder som er godt igang med skemad - vi prøver også at sørge for, at han altid har noget i hånden han kan udforske ved måltiderne.
Han er nysgerrig nok på at putte mad i munden som han har i hånden - dog syntes jeg at han bider store stykker af (kogte gulerødder, kogt broccoli, kogt æble eller pære osv) og han tygger det dårligt og forsøger bare på at sluge det.
Jeg vil rigtig gerne havde is ...
... i maven og ikke blive nervøs når han kløjser i maden og nogen gange dårligt kan hoste det op. Jeg har allerede haft ham oppe med hovedet ned af flere gange, da det ligner han ikke engang kan hoste. Jeg bliver næsten angst jo flere gange det sker.
Hvordan kommer jeg af med angsten for at min søn bliver kvalt? Jeg føler mig meget alene med de her bekymringer, selvom de sikkert er meget almindelige.
Med venlig hilsen
En pylret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Allergidisponerede børn
Når man taler om allergidisponerede børn skelner man imellem dobbelt forældre disposition og svær enkeltdisposition.
Dobbelt forældredisposition er når begge forældre har/har haft flerårig, svær lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit, børneeksem eller sikker fødevareallergi).
Svær enkeltdisposition er når en af forældrene og/eller søskende har/har haft flerårig svær lægediagnosticeret, behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit,...
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




