Brev:
Søvnproblemer fortsætter
Kære Helen,
Vores meget vågne og opmærksomme søn på 5,5 måned har stadig utrolig svært ved at koble af og falde i søvn.
Vi bruger ofte 1 time på at putte ham til hver lur og han er samtidig i en periode, hvor han ofte vågner efter 30 min, selvom han tydeligvis stadig er træt. Vi prøver at få ham til at sove igen, men oftest uden held, hvilket resulterer i, at han ikke kan være vågen så længe og vi derfor føler, vi bruger hele dagen på at få ham til at sove.
Vi bruger en vugge med motor eller vugger ham i søvn i voksipose og kører derefter med ham i barnevognen. Han falder ofte hurtigere i søvn, når min kæreste svinger ham i voksiposen, det er desværre bare ikke altid en mulighed for mig, da jeg kun kan gøre det i maks 10 min, da det er så hårdt for ryggen og armene.
Sidst vi skrev, ville han ikke amme, når han var træt. Det har jeg lidt mere held med nu, men det er desværre ikke det, der løser problemet. Han har stadig meget svært ved at give sig hen til søvnen.
Jeg prøver at putte ham, når han er tilpas træt, men ikke overtræt. Jeg har også både eksperimenteret med meget stimuli og næsten ingen stimuli, men jeg synes ikke rigtigt, jeg kan finde et mønster.
Forleden dag havde jeg brugt en time på at putte ham i vuggen efter 1,5-2 times vågentid. Han faldt i søvn, men vågnede allerede efter 10 min af en lyd. Jeg prøver i 30 min at få ham til at sove i vuggen igen uden held. Vi skal til babymotorik, og tænker først at han bliver for træt, men tænker bagefter at jeg vil prøve at se, om den stimuli så bliver det, der kan slå ham omkuld. Tager ham i bæresele og prøver at få ham til at sove på vej derhen uden held.
Til motorik går det egentligt fint. Men det slår mig - ...
... alle andre babyer kigger på deres mor under øvelserne, hvilket jo også er meningen, men min baby kan slet ikke koncentrere sig om det, jeg forsøger at lave med ham. Han kigger på alle andre.
Derudover græder næsten alle andre babyer, når vi er færdige. Det var første gang, så alle er nok en smule overstimulerede eller bare trætte. Min baby siger ikke fra.
Han falder i søvn efter 10 min i bæresele, men vågner igen efter 10-20 min.
Kommer hjem og han sover så vidt jeg husker også en dårlig lur om eftermiddagen. Om aftenen prøver jeg at putte ham ved siden af mig i sengen med amning og nus, for at give ham noget nærvær og tryghed. Det tager mig 1,5 time, hvor han vender sig efter 10 sekunder. Karter rundt, slår og sparker med arme og ben. Han er fuldstændig urolig og hektisk. Virker nærmest helt panisk. Han finder aldrig ro, men ender med at falde i søvn af udmattelse.
Han er hektisk på den måde hver gang jeg putter ham i sengen.
Vi giver ham meget trykmassage, prøver at skrue ned for stimuli inden han skal sove, vi bruger white noise, synger og svøber ham også nogle gange. Han bliver ofte meget rolig og træt med det samme, men så begynder han at kæmpe imod/blive urolig efter 5 min.
Mine spørgsmål til dig:
- Hvor unormalt er det at bruge så lang tid på at putte sin baby?
- Hvad kan der være “galt” med ham/forklare hans uro?
- Kan du anbefale nogen former for professionel hjælp? Jeg tænker fx, om man kan berolige hans nervesystem med nogen former for behandling?
- Vi fik at vide at en fys, at han er særligt sensitiv. Er det det samme som “high need”? Hvis ikke, hvad er så forskellen? Tænker du han kan være en high need baby?
Mange hilsner
de trætte forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Laktulose
Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.
Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika