Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og amning - 6 mdr


29. januar 2022

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Søvn og amning - 6 mdr

Hej Helen.

Vi har en dejlig dreng på 6 mdr.

Da vi fik ham var han vågen 2-3 gange i løbet af natten og blev ammet hver gang, for så at falde i søvn ved brystet og kunne puttes i sin bedsidecrib igen. Det er kun blevet til flere opvågninger siden. Pt. er jeg oppe med ham 6-8 gange på en nat. Han vil ikke bruge sut, hader sin dyne, den sparker han af øjeblikkelig, så den bliver lagt over ham (opvarmet med kropsvarme, når vi ammer) når han sover igen.

Vi tror han er en High need baby, for han bliver let pylret og de første 3 mdr græd han ca 20 min hver aften. Han har altid kun villet sove på mig og falde i søvn ved brystet. Når han vågner om natten er det umuligt at dysse ham til ro med en hånd og små tysselyde. Han græder bare højere og ignorerer vores nærvær. Selv hvis jeg lægger ham i min armhule og taler til ham, skriger han bare.

Vi forsøgte for en måneds tid siden at lære ham at falde i søvn i bedsiden. (Døsig, nyammet, synge for ham, lade ham mærke vi var der), men han blev så ulykkelig. Jeg tog ham straks op og trøstede og prøvede så igen. Vi prøvede i 3 dage, og da han bare var ked af det, stoppede vi. Når hans far tager ham, for at jeg kan sove lidt, skriger han også bare.

Vi begyndte at give lidt grød lige før jul, og han vil stadig ikke spise en fuld halv ...


Annonce

... portion. Heller ikke med lidt frugtmos blandet i. Vi prøver at give ham hver morgen, efter formiddagslur i barnevognen (han sover mellem 5 min og 2,5 time) og til aftensmad. Resten af tiden får han stadig kun mælk. Vi putter ham ca.20.30 og så ammer han til ca kl 22, hvor jeg lægger ham over i egen seng. Hans dyne er en sommerdyne og han sover i langærmet body og bomuldsnatdragt. I sengen ligger han på et uldtæppe, så han ikke bliver lagt på en kold madras. Tit er han lidt kølig på bryst og i nakken, mens han lige så tit er fugtig og varm i nakken, så jeg er i tvivl om han fryser eller har det for varmt.

Han sover som regel til kl 1 eller 2 før han vågner, men nu er det allerede kl 12 og derefter vågner han med en til halvanden times mellemrum til vi står op, som regel ved 7 tiden. Han får grød ca halv 8 og ammes efter. Vi går med barnevognen ca kl 9 og så får han grød når han er vågen (mellem 11.30 og 13.) ammes efter og puttes til gåtur med barnevogn igen ca kl 13.30/14 alt efter formiddagslurens kvalitet og sover. Han får grød ca. kl 18/18.30 og ammes efter.

Hvad skal vi gøre? Det virker helt umuligt at putte ham anderledes pt, for han skriger bare. Om natten er han ved 5 mdr og til nu begyndt at græde/knirke/skrige på en ny måde. Skyldes det mon tigerspring?

Med venlig hilsen
mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lægeundersøgelser baby og børn

I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.

Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce