Brev:
Sover dårligt i graviditeten

Kære Helen
Jeg er gravid i 12. uge med mit barn nummer to, og det er så skønt, at det endelig lykkedes os at blive gravide igen efter flere års kamp, herunder endometriose-operation mv.
Men i modsætning til min første graviditet for seks år siden lider jeg denne gang frygteligt af søvnproblemer om natten. Jeg vågner op efter 2-3 timers søvn og ligger og vender og drejer mig, og først flere timer senere falder jeg i søvn. Nogle nætter vågner jeg endda én gang mere.
Jeg er så træt af det, men hvad kan det skyldes, og kan man gøre noget? Kan det være hormonerne?
Det er selvfølgelig heller ikke udelukket, at det kan være stress/tankemylder, men ...
... jeg synes nu ikke, jeg er mere stresset eller spekulativ, end før jeg blev gravid.
Jeg er virkelig desperat efterhånden, for jeg er jo dødtræt og også lid trist i dagtimerne af at sove så dårligt. Jeg har lyst til at tage et naturligt sovemiddel som Tryptonat, som jo kun består af aminosyren tryptofan og så nogle urter. Må jeg det? Eller er der noget andet, man kan "tage", eller noget man kan gøre?
Jeg har skippet min middagslur, som jeg tog i starten af graviditeten, fordi jeg troede, at dén måske ødelagde min nattesøvn, men det har ikke hjulpet at fjerne den.
Håber, du har en forklaring og et råd <3
På forhånd tak.
Kærlig hilsen
Mai
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Medicin til børn
Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.
Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer
