Brev:
Sover dårligt i graviditeten

Kære Helen
Jeg er gravid i 12. uge med mit barn nummer to, og det er så skønt, at det endelig lykkedes os at blive gravide igen efter flere års kamp, herunder endometriose-operation mv.
Men i modsætning til min første graviditet for seks år siden lider jeg denne gang frygteligt af søvnproblemer om natten. Jeg vågner op efter 2-3 timers søvn og ligger og vender og drejer mig, og først flere timer senere falder jeg i søvn. Nogle nætter vågner jeg endda én gang mere.
Jeg er så træt af det, men hvad kan det skyldes, og kan man gøre noget? Kan det være hormonerne?
Det er selvfølgelig heller ikke udelukket, at det kan være stress/tankemylder, men ...
... jeg synes nu ikke, jeg er mere stresset eller spekulativ, end før jeg blev gravid.
Jeg er virkelig desperat efterhånden, for jeg er jo dødtræt og også lid trist i dagtimerne af at sove så dårligt. Jeg har lyst til at tage et naturligt sovemiddel som Tryptonat, som jo kun består af aminosyren tryptofan og så nogle urter. Må jeg det? Eller er der noget andet, man kan "tage", eller noget man kan gøre?
Jeg har skippet min middagslur, som jeg tog i starten af graviditeten, fordi jeg troede, at dén måske ødelagde min nattesøvn, men det har ikke hjulpet at fjerne den.
Håber, du har en forklaring og et råd <3
På forhånd tak.
Kærlig hilsen
Mai
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
