Brev:
Hvad er retningslinjerne for gluten

Kære Helen
Jeg forstår at man tidligere har anbefalet at børn undr 6 måneder ikke fik gluten, men er det ændret nu? Jeg kan ikke blive klog på Sundhedsstyrelsens retningslinjer. Tilsyneladende kan man serverer grød med gluten til børn under 4 måneder nu, men hvor tit er det anbefalelsesværdigt? Retningslinjerne er vist for at undgå udvikling af cøliaki.
Vi har købt noget færdiglavet fuldkornsgrød med bl.a. hvede, hvorpå der står at at det er egnet fra 4 måneder og det er min søn glad for. Når jeg laver majs eller hirsegrød fra bunden, vil han ikke spise det. Men er det ok at servere hver dag, når vi lige er startet på grød og han kun er 19 uger? Jeg vil ikke ødelægge hans mave, da han i disse dage også er begyndt at spise noget mere mme.
Bedste hilsner
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Renlighed
Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige.
De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten.
At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




