Brev:
Tid til juniorseng ?

Kære Helen,
Vores søn Elias er knap 2 år og 2 mdr. og jeg spekulerer på om det mon er ved at være tid til juniorsengen. Men det er ikke helt enkelt.
Vi er netop flyttet for 1 mdr. siden og det lader til at påvirke vores søn en anelse, især omkring putningen.
I ca. 1 års tid, har vi kunne ligge ham i tremmesengen på hans eget værelse med sut og bamse, give ham et kys og sige godnat og lade døren stå på klem indtil han falder i søvn af sig selv uden en lyd efter ca. 10-20 minutter efter. Det har næsten været for godt til at være sandt.. Og nu har det så taget en ordentlig drejning.
Elias er kommet i en alder (tror jeg) hvor han er begyndt at være bange for forskellige ting , skygger, mørke, små dyr etc. og han er begyndt at vågne om natten med mareridt om edderkopper og lign.
Det hele er sket i samme periode som vi er flyttet og det virker som om han ikke føler sig tryg i sit nye hjem og på hans værelse skal han holdes i hånden på vej derind også selvom lyset er tændt. Det skal siges at vi er rykket fra en 3. værelses til en 4. værelses i sammen bygning så alle materialer ligner hinanden til forveksling, kun størrelsen er forandret.
Om aftenen er han begyndt at græde og protestere når han skal puttes også når vi ...
... sidder ved siden af ham ved sengen og han falder tit først i søvn omkring 20:30-20:45 , førhen sov han oftest på slaget 20. Så står han op 7:30 og det er MEGET sent, da vi skal ud af døren kl. 8 om morgen. han sover stadig lur mellem 12-14. (mon den skal væk?)
Nå nu sker der så det at han forsøger at komme ud af sin tremmeseng og han er altså en lang gut på 90 cm og det varer ikke længe før det kan gå hen at blive lidt "farligt". Vi har en juniorseng stående klar til ham nede i kælderen , men er meget i tvivl om hvorvidt det er en god ide lige nu. Dels fordi det så også vil være en ny ting for ham, dels fordi han så højst sandsynligt vil kravle ud hver 5. minut i den periode han er i nu.
Jeg glemmer at nævne at Elias skal være storebror til Marts , hvilket jo er endu en kæmpe forandring i hans liv og derfor havde jeg egentlig tænkt at han skulle vænnes til juniorsengen før da, så det ikke også skulle komme oveni til den tid.
Langt sprøgsmål kort, hvad skal vi stille op og hvordan skal det gøres ?
Der er jo mange faktorer der spiller ind lige her, men jeg vil så gerne gøre det på den bedste måde for Elias uden det bliver for voldsomt med alt for mange forandringer oven i hinanden.
Kærlig hilsen
En lettere fortvivlet mor .
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Graviditet uden for livmoderen
Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.
Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.
Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




