Brev:
Utrolig kræsen 17 mdr pige

Hej Helen.
Vi har en datter på 17 mdr. og hun er desværre utroligt kræsen. Hun spiser:
Havregrød til morgenmad
Efter hvad vi har: hindbær/blåbær/mandarin/banana/ostehaps til lille mellemmåltid
Kartoffelbrød med philadelphia før lur
Skyr efter lur
Pølser eller æggekage til aftensmad.
Hun kan godt lide pasta og lidt kartofler. Vil overhovedet ikke spiser fx rugbrød, andet kød eller fisk.
Hun drikker kun vand om dagen og får ingen sødesager, men får stadig ca 300ml MME om natten. Hun vågner gerne ca. 2 gange for at få flaske.
Vi er ret desperate efter at hun spiser noget mere forskelligt. Men hun NÆGTER at smage noget nyt. Det kommer ikke ...
... engang ind i munden. Hun kigger bare på det, ser at det ikke er som det plejer og slår hælene i.
Hvis vi giver pølse OG fx fisk til aftensmad, spiser hun KUN pølsen og smider fisken på gulvet.
Vi prøver pt at ændre på det. Vi giver hende brød med fx leverpostej til frokost, men hun vil ikke smage. Vi tilbyder det gentagne gange og prøver at have en afslappet stemning, uden at det lykkedes. Og vi tilbyder hende ikke noget andet i stedet, så det er leverpostej eller intet. Er det en forkert strategi?
Eller hvad vil du råde os til at gøre?
Det skal lige nævnes, at hun bliver hjemmepasset indtil Januar, hvor hun starter i vuggestue.
Hilsen, de desperate
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
Viden om børn:
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




