Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop - 10 mdr. kan jeg stoppe nu?


21. oktober 2021

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Ammestop - 10 mdr. kan jeg stoppe nu?

Hej Helen

Min datter bliver 10 måneder her den 24. oktober, og der er nogle ting som jeg er i tvivl om - og som jeg håber du kan hjælpe med.

Min datter bliver ammet i søvn, og bliver så lagt i hendes egen seng når hun sover - nogle gange vågner hun og falder så efterfølgende selv i søvn. Hun bliver ikke ammet i søvn til lur, her bliver hun bare trillet lidt rundt i barnevognen.

Problemet er, at hun vækker mig rigtig mange gange om natten, fordi hun vil ammes. Det hun jeg fint kunne leve med, men føler ikke overskud til det mere. Jeg er SÅ træt i løbet af dagen (har også en dreng på 3), og jeg skal snart starte på arbejde - og så holder det bare ikke.

Jeg har prøvet mange ting for, at stoppe nat amningen - selv alle de ting son du nævner i tidligere brev, men intet har haft den store effekt.

Jeg er derfor nået dertil, hvor jeg ønsker st stoppe med amningen - men kan jeg ...


Annonce

... overhoved gøre det nu? Hun vil ikke tage en flaske ned MME, hun virker heller ikke synderligt begejstret for det på kop. Så hvis jeg ikke kan få MME i hende, så kan jeg vel ikke stoppe med amningen? Hun har vel fortsæt brug for MM eller MME?

Hvordan stopper man bedst med amningen? Er det med nedtrapning, eller bare en kold tyrker? Og hvordan skal jeg gøre det, så jeg ikke traumatisere min datter? Hvordan skal jeg undgå at hun bliver meget ked af det?
Jeg er naturligvis interesseret i at gøre det helt rigtige - og derfor har jeg simpelthen brug for din hjælp!:-)

Lige nu ammer jeg hende aften inden hun skal sove, et hav af gange i løbet af natten og nogle gange om morgenen. Jeg ammer kun i løbet af dagen, hvis hun er ked eller virker som om hun har brug for det.

Jeg håber, at jeg kom godt omkring det hele - og jeg glæder mig til at høre fra dig!:-)

Hilsen
Den fortvivlede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Ruske

Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.

Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid velovervejede og medfølende svar. Som førstegangsmor henter jeg megen støtte i din brevkasse.

Mor S - mor til pige på 6 måneder


Annonce