Brev:
Ammestop - 10 mdr. kan jeg stoppe nu?

Hej Helen
Min datter bliver 10 måneder her den 24. oktober, og der er nogle ting som jeg er i tvivl om - og som jeg håber du kan hjælpe med.
Min datter bliver ammet i søvn, og bliver så lagt i hendes egen seng når hun sover - nogle gange vågner hun og falder så efterfølgende selv i søvn. Hun bliver ikke ammet i søvn til lur, her bliver hun bare trillet lidt rundt i barnevognen.
Problemet er, at hun vækker mig rigtig mange gange om natten, fordi hun vil ammes. Det hun jeg fint kunne leve med, men føler ikke overskud til det mere. Jeg er SÅ træt i løbet af dagen (har også en dreng på 3), og jeg skal snart starte på arbejde - og så holder det bare ikke.
Jeg har prøvet mange ting for, at stoppe nat amningen - selv alle de ting son du nævner i tidligere brev, men intet har haft den store effekt.
Jeg er derfor nået dertil, hvor jeg ønsker st stoppe med amningen - men kan jeg ...
... overhoved gøre det nu? Hun vil ikke tage en flaske ned MME, hun virker heller ikke synderligt begejstret for det på kop. Så hvis jeg ikke kan få MME i hende, så kan jeg vel ikke stoppe med amningen? Hun har vel fortsæt brug for MM eller MME?
Hvordan stopper man bedst med amningen? Er det med nedtrapning, eller bare en kold tyrker? Og hvordan skal jeg gøre det, så jeg ikke traumatisere min datter? Hvordan skal jeg undgå at hun bliver meget ked af det?
Jeg er naturligvis interesseret i at gøre det helt rigtige - og derfor har jeg simpelthen brug for din hjælp!:-)
Lige nu ammer jeg hende aften inden hun skal sove, et hav af gange i løbet af natten og nogle gange om morgenen. Jeg ammer kun i løbet af dagen, hvis hun er ked eller virker som om hun har brug for det.
Jeg håber, at jeg kom godt omkring det hele - og jeg glæder mig til at høre fra dig!:-)
Hilsen
Den fortvivlede mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




