Brev:
Frygt hos 4-årig

Hej Helen.
Jeg en datter på 4,5 år, som af natur altid har været meget tilbageholdende og lige har skulle se tingene an, før hun kaster sig ud i dem.
Det tænker jeg er helt fint, for jeg kan også se udviklingen hos hende med alderen.
Hun er nu kommet i en periode, hvor hun nærmest får panikangst lignende anfald. Hun går helt i panik over mange små ting - det kan være en lyd i fjernsynet, en automat der bipper, et rum med dæmpet belysning osv. Jeg tænker, at det til en vis grad er normalt for alderen, men hun reagerer meget kraftigt. Skriger, græder og ser meget panisk ud i øjnene. Det skal lige tilføjes, at hende og hendes far for nogle måneder siden sad fast inde i en vaskehal, som gik i gang. Det skabte selvfølgelig vild panik hos hende og jeg synes, at hendes “panik” er kommet særligt efter det.
Hun er god verbalt og siger også “kan det her blive til en vaskehal?” og skal altid lige forsikres om, at døren ikke låser, hvis vi er nogle steder.
Hun går i panik, når vi skal igennem en svingdør i Brugsen, når vi skal på restaurant og musikken er lidt høj eller der hænger noget i loftet - tænk hvis der skete noget, når musikken slukker eller tingene i loftet falder ned (hendes egne ord).
Jeg mangler vejledning til, hvordan jeg skal håndtere det.
Når det sker, så prøver jeg at italesætte ...
... hendes følelser ved at sige “jeg kan godt se du er bange” eller “det er okay at blive nervøs”. Jeg forsikrer hende om, at jeg er der med hende og hjælper hende.
Hun vil altid gerne væk fra situationen, men jeg har indtil nu ikke givet efter - det ved jeg ikke, om jeg skal? Hun er jo trods alt ikke så gammel.
Jeg har holdt hende i situationen, hjulpet hende og nogle gange har det taget lang lang tid, men ofte er vi kommet igennem det. Bagefter har jeg rost og belønnet hende. Nogle gange lykkes det til en vis grad. Vi var til MGP show, hvor vi endte med at stå i forhallen, fordi der indenfor var mørkt og musikken var høj.
På en restaurant (som hun kender) måtte vi sidde udenfor og til “skolefoto” i børnehaven tog det 2 timer, før hun gik med ind og fik taget det ene billede, som vi fik aftalt udenfor.
Jeg har også prøvet den strenge metode og bare sige “det skal vi”, men den synes jeg slet ikke hjælper.
Både hendes far og jeg er vildt frustrerede. Vi er ikke sammen, men oplever det begge.
Jeg synes, det er synd og hårdt for hende, så jeg ved ikke hvor eftergivende man skal være. Jeg vil jo heller ikke give for meget efter, hvis det ender med at fastholde hende i tanken om at noget er farligt, men jeg vil heller ikke “tvinge” hende til noget, som er så tydeligt ubehageligt for hende.
Hilsen Jeanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
18. april 2025 | Opdragelse | 4 år
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.
Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...
Viden om børn:
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Skråstol
Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.
Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





