Brev:
Ked af at skulle i vuggestue
Kære Helen
Det er ved at være et stykke tid siden, men nu er vi tilbage i din fine brevkasse.
Jeg skriver, fordi vores datter på 2 år og 8 måneder gennem den seneste tid har været ked af at skulle afleveres i vuggestue. Hun siger allerede inden vi går hjemmefra, at hun ikke vil afsted, og at hun hellere vil være hjemme sammen med os, mens hun græder. Vi forsøger at forklare hende, at vi ikke er hjemme og skal på arbejde og pædagogerne i vuggestuen hjælper os med at passe på hende.
Når vi så kommer til vuggestuen, gemmer hun sig bag os og vil ikke afleveres – vi må nogle gange nærmest skubbe hende ind (vi afleverer i døren pga. corona og må ikke komme med ind, det har hidtil fungeret uden problemer). Det er ikke hver dag, hun græder, og nogle dage er også værre end andre – og der er også dage, hvor hun slet ikke er ked af det hverken hjemme eller ved aflevering.
Vi har talt med pædagogerne om situationen, og de siger, at hun ...
... trives fint i vuggestuen, når vi er gået – oftest går der bare 5 minutter, før hun er helt på toppen igen. Vi oplever også, at hun er glad og tilpas, når vi henter hende, og hun har typisk haft en god dag. Hun kaster sig ikke om halsen på os, når vi henter, men vil ofte gerne lege færdig, vise os noget på legepladsen etc.
I en lang periode var det bare, når vi afleverede hende i vuggestuen, at hun græd, men i sidste uge blev hun også ked af at skulle være alene med farmor og farfar, som hun ellers ser flere gange om ugen og nyder at bruge tid med. Her skete der dog det samme som i vuggestuen – hun var glad og tilpas efter den indledende gråd.
Det er utrolig hårdt at skulle aflevere/gå fra et grædende barn, og vi ved snart ikke, hvad vi skal gøre for at hjælpe hende komme igennem det. Er det bare en periode, hun gennemgår lige nu, eller kan der være noget andet på spil?
Håber du kan hjælpe med nogle tanker.
Mange hilsner
Anna Katrine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Børnehave og meget bestemt 3-årig
Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til
Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen. Vi har store problemer med sutten har hjemme og håber du kan...
Viden om børn:
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Tilskudsblanding
En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.
En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.
Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder