Annonce

Annonce

Brev:

Toilettræning - 3 år, 10 mdr.


18. august 2021

Kategori:
Alder:
3 år, 10 mdr.

Toilettræning - 3 år, 10 mdr.

Hej.

Jeg har brug for sparring i forhold til min ældste søn, der snart bliver 4 år.
I sommer smed han bleen. I starten fik han Klistermærker, når han tissede på toiletter - eller bare sad på toilettet. Efter nogle uger, sagde jeg til ham, at det var for varmt med den på. Det passede med ferie og godt vejr.

Han har haft enkelte uheld, men tisser ellers altid på toilettet.
Om natten har han stadig ble.

Problemet er, når han skal lave stort. I starten fik han en ble på, når han skulle. Men han holdt sig alligevel flere gange. Nu vil han ikke have ble på, men heller ikke lave stort på toilettet. Han holder sig, har ondt i maven, ligger på sofaen for af undgå, at han skal noget osv.

Det har altid været en ting for ham ikke at lave stort i børnehaven. Det er sket ganske få gange. Han får fast movicol og har fået det, siden han var en uges tid.

Et par gange har han lavet stort på toilettet, og det er gået fint.
Men det har været efter flere dage ...


Annonce

... med mavepine, en grædende dreng osv.

Sidste gang satte jeg ham lidt op i movicol efter nogle dage, fordi jeg mistænkte, at han havde hård mave (som han har døjet med). Efter tre dage uden afføring begyndte han at løbe panisk rundt. Jeg fik ham ud på toilettet, hvor han sad og så tegnefilm på min telefon. Det lykkedes og virkede til at være en god oplevelse.

Dagen efter fik han desværre tynd mave pga movicolen. Han havde et uheld og var meget ked af det.

Det er nu fire dage siden, og han har ikke haft afføring siden. Jeg giver movicol som normalt, men han vil ikke på toilettet. Han siger, det gør ondt I maven og i numsen,  græder lidt periodevis osv. Det er især om natten, at han klynker og pylrer og ikke får sovet.

Vi har bogen "Hr Pølle" og har læst den virkelig mange gange. Men det er gået lidt i hårdknude. Og det kommer til at kræve tid og energi at få det til at køre. Men hvad gør jeg?

Hvordan kommer vi videre herfra?

På forhånd tak for svar

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce