Brev:
Toilettræning - 3 år, 10 mdr.

Hej.
Jeg har brug for sparring i forhold til min ældste søn, der snart bliver 4 år.
I sommer smed han bleen. I starten fik han Klistermærker, når han tissede på toiletter - eller bare sad på toilettet. Efter nogle uger, sagde jeg til ham, at det var for varmt med den på. Det passede med ferie og godt vejr.
Han har haft enkelte uheld, men tisser ellers altid på toilettet.
Om natten har han stadig ble.
Problemet er, når han skal lave stort. I starten fik han en ble på, når han skulle. Men han holdt sig alligevel flere gange. Nu vil han ikke have ble på, men heller ikke lave stort på toilettet. Han holder sig, har ondt i maven, ligger på sofaen for af undgå, at han skal noget osv.
Det har altid været en ting for ham ikke at lave stort i børnehaven. Det er sket ganske få gange. Han får fast movicol og har fået det, siden han var en uges tid.
Et par gange har han lavet stort på toilettet, og det er gået fint.
Men det har været efter flere dage ...
... med mavepine, en grædende dreng osv.
Sidste gang satte jeg ham lidt op i movicol efter nogle dage, fordi jeg mistænkte, at han havde hård mave (som han har døjet med). Efter tre dage uden afføring begyndte han at løbe panisk rundt. Jeg fik ham ud på toilettet, hvor han sad og så tegnefilm på min telefon. Det lykkedes og virkede til at være en god oplevelse.
Dagen efter fik han desværre tynd mave pga movicolen. Han havde et uheld og var meget ked af det.
Det er nu fire dage siden, og han har ikke haft afføring siden. Jeg giver movicol som normalt, men han vil ikke på toilettet. Han siger, det gør ondt I maven og i numsen, græder lidt periodevis osv. Det er især om natten, at han klynker og pylrer og ikke får sovet.
Vi har bogen "Hr Pølle" og har læst den virkelig mange gange. Men det er gået lidt i hårdknude. Og det kommer til at kræve tid og energi at få det til at køre. Men hvad gør jeg?
Hvordan kommer vi videre herfra?
På forhånd tak for svar
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




