Annonce

Annonce

Brev:

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten


29. juli 2021

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten

Hej Helen

Min datter vågner hele tiden om natten, jeg er nok oppe med hende 7-10 gange om natten. Det er ikke noget problem, når hun sover hendes lure om dagen.

Da hun var mindre ammede jeg hende liggende i vores seng, det resulterede i at hun først ville slippe brystet efter 3 timer. Jeg begyndte så, at amme hende i en stol ved siden af hendes seng, og lige inden hun faldt helt i søvn, så lagde jeg hende i hendes egen seng. Det gik okay, hun skulle bare lige nusses lidt og måske lige vugges lidt med hånden. Nu kan hun for det meste bare falde i søvn selv, jeg sidder selvfølgelig ved siden af hende - nogle gange vil hun slet ikke ligge selv, det er meget forskelligt.

Det gik rigtig fint de første nætter, jeg ...


Annonce

... var lige oppe et par gange for at amme. Men nu er det helt vanvittigt, hun vågner hele tiden og vil kun falde ned hvis hun ammes - nogle gange vågner hun helt op, og falder først i søvn en times tid efter. Når hun vågner og vil ammes, så falder hun i søvn så snart hun får brystet i munden, jeg kan ligge hende uden problemer indenfor 5 minutter.

Det skal lige siges, at hun får 4 faste måltider om dagen udover amningen.

Hvad skal jeg gøre for at ændre denne “vane”? Jeg er træt og det er hun også:-( hun bruger ikke sut, hun har en nusseklud som hun altid får når hun skal sove, men den virker altså ikke om natten, kun efter hun lige er faldet til ro ved brystet.

Håber du kan hjælpe mig:-)

Hilsen

En meget træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce