Annonce

Annonce

Brev:

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten


29. juli 2021

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten

Hej Helen

Min datter vågner hele tiden om natten, jeg er nok oppe med hende 7-10 gange om natten. Det er ikke noget problem, når hun sover hendes lure om dagen.

Da hun var mindre ammede jeg hende liggende i vores seng, det resulterede i at hun først ville slippe brystet efter 3 timer. Jeg begyndte så, at amme hende i en stol ved siden af hendes seng, og lige inden hun faldt helt i søvn, så lagde jeg hende i hendes egen seng. Det gik okay, hun skulle bare lige nusses lidt og måske lige vugges lidt med hånden. Nu kan hun for det meste bare falde i søvn selv, jeg sidder selvfølgelig ved siden af hende - nogle gange vil hun slet ikke ligge selv, det er meget forskelligt.

Det gik rigtig fint de første nætter, jeg ...


Annonce

... var lige oppe et par gange for at amme. Men nu er det helt vanvittigt, hun vågner hele tiden og vil kun falde ned hvis hun ammes - nogle gange vågner hun helt op, og falder først i søvn en times tid efter. Når hun vågner og vil ammes, så falder hun i søvn så snart hun får brystet i munden, jeg kan ligge hende uden problemer indenfor 5 minutter.

Det skal lige siges, at hun får 4 faste måltider om dagen udover amningen.

Hvad skal jeg gøre for at ændre denne “vane”? Jeg er træt og det er hun også:-( hun bruger ikke sut, hun har en nusseklud som hun altid får når hun skal sove, men den virker altså ikke om natten, kun efter hun lige er faldet til ro ved brystet.

Håber du kan hjælpe mig:-)

Hilsen

En meget træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce