Annonce

Annonce

Brev:

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten


29. juli 2021

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Baby på 7 mdr. vågner hele tiden om natten

Hej Helen

Min datter vågner hele tiden om natten, jeg er nok oppe med hende 7-10 gange om natten. Det er ikke noget problem, når hun sover hendes lure om dagen.

Da hun var mindre ammede jeg hende liggende i vores seng, det resulterede i at hun først ville slippe brystet efter 3 timer. Jeg begyndte så, at amme hende i en stol ved siden af hendes seng, og lige inden hun faldt helt i søvn, så lagde jeg hende i hendes egen seng. Det gik okay, hun skulle bare lige nusses lidt og måske lige vugges lidt med hånden. Nu kan hun for det meste bare falde i søvn selv, jeg sidder selvfølgelig ved siden af hende - nogle gange vil hun slet ikke ligge selv, det er meget forskelligt.

Det gik rigtig fint de første nætter, jeg ...


Annonce

... var lige oppe et par gange for at amme. Men nu er det helt vanvittigt, hun vågner hele tiden og vil kun falde ned hvis hun ammes - nogle gange vågner hun helt op, og falder først i søvn en times tid efter. Når hun vågner og vil ammes, så falder hun i søvn så snart hun får brystet i munden, jeg kan ligge hende uden problemer indenfor 5 minutter.

Det skal lige siges, at hun får 4 faste måltider om dagen udover amningen.

Hvad skal jeg gøre for at ændre denne “vane”? Jeg er træt og det er hun også:-( hun bruger ikke sut, hun har en nusseklud som hun altid får når hun skal sove, men den virker altså ikke om natten, kun efter hun lige er faldet til ro ved brystet.

Håber du kan hjælpe mig:-)

Hilsen

En meget træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce