Annonce

Annonce

Brev:

Dreng på 15 måneder vugges stadig i søvn


25. juli 2021

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Dreng på 15 måneder vugges stadig i søvn

Kære Helen.

Vi er forældre til en søn fra April 2020, som generelt altid har været en dårlig sover om aftenen/natten. Vi har haft skrevet til dig før, men vi er ikke rigtig kommet videre og derfor prøver vi nu at skrive til dig igen.

Kort fortalt, så har vores søn haft en hård opstart bl.a. m. amme-, nakke- og maveproblemer og kolikagtig aftengråd, der har gjort vi har opøvet en vane med at gå og vugge ham i søvn (da det var det, der virkede). Vi bor i lejlighed på 2. sal så selvom han ellers godt kan sove i barnevogn, så har det ikke været en løsning for os.

Vi vil rigtig gerne lære ham at sove selv, da vi bliver presset over stadig at have 4-8 opvågninger pr nat og at bære rundt på et barn, der bliver tungere og tungere. Dog har vi svært ved at finde den rigtige overgang, da han hurtigt reagerer med gråd og uro, hvis vi prøver at putte ham i egen seng uden han sover i forvejen og efter nogle timer mister vi kampgejsten. Samtidig ammes han stadig om natten (han ammes ikke om dagen), når han vågner, så det meste af natten ligger han ved siden af mor (få gange har han lagt med far på en gulvmadras ude i stuen det meste af natten). Far går for det meste rundt med ham, hvis mælk ikke virker.

Vores søn spiser godt i løbet af dagen, så vi er ret sikre på det er tryghed og ikke sult han søger om natten. ...


Annonce

... Vi er her i tvivl om vores søn vil acceptere, hvis det er far, der ligger ved siden af ham i stedet for mor. Derfor kunne ét bud være, at vi lige så godt kan gøre begge dele samtidig (altså stoppe amning helt + få ham til at falde i søvn i egen seng hele natten), men vi kommer i tvivl, da vi har læst det kan være traumatisk for barnet at gøre det hele samtidig.

Ift. hans døgnrytme så vågner han normalt kl. 06:00-07:30 alt efter, hvor hård natten har været. Nogle dage er vi nødt til at vække ham for at han kan komme i vuggestue tids nok. Her tager han oftest én lang lur, og vi er lige begyndt at skippe den anden lur, da vi oplever han mindst skal være vågen 6 timer før vi kan putte ham igen uden for megen kamp (i vuggestuen putter de ham i barnevogn til luren). Dvs. hvis hans lur er fra 10:00-13:00, så sover han ca. 19:30, hvor der så kan gå 40 min til 2 timer før han vågner første gang og mor ammer ham. Vi kører en fast rutine med bleskift, tandbørstning og 3-4 bøger inden ”vugge”-putningen.

Vores topprioritet er, at han kan falde i søvn selv, men vi kan heller ikke rumme (medmindre det er eneste udvej) at vi skal køre ham træt ved at gå til og fra ham, mens han står og hopper grædende i hans seng.

Vi vil være meget glade for noget vejledning ift. vores næste skridt.

På forhånd tak.
Ane og Søren

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce