Brev:
Sommervarme og søvn

Hej Helen
Som alle andre døjer vi med sommervarmen specielt når vores datter skal puttes.
Der bliver hurtigt 30 grader i soveværelserne - og som vejret er lige er dr ingen chance for køle bed før efter 22.
Vi putter vores datter i en tynd bambus body u ærmer. Har prøver kun i ble men senere på natten virker hun helt klam og kold hvis hun sover uden tøj.
Det betyder så godt nok at hun de første timer har ekstremt varmt og der ligger typisk en hel sø af sved omkring hoved og skuldre efter en time.
Mit ...
... spørgsmål er så - min datter er begyndt at vende sig på siden og nogle gange også på maven for at sove. normalt ville det ikke bekymre mig for hun er super godt med motorisk og både drejer fra mave til ryg og omvendt og kryber.
Men jeg kan ikke lade vær med at tænke på overophedning - som man jo har lært man skal være opmærksom på med hensyn til vuggedød. Og jeg tænker et soveværelse med 30 grader og hun så sover på maven. Bør jeg holde ekstra øje med hende og vende hende om på ryggen når jeg opdager det?
På forhånd tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svangerskab
Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.
Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




