Annonce

Annonce

Svar: Drikker ikke meget mælk


5. juli 2021

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring mælkebehov og indtag :)

Det lyder umiddelbart fint, det du fortæller - med de to flasker i døgnet og at lade jeres dreng selv styre sit indtag. Hvis han blev ammet, ville du ikke vide, hvor meget han egentlig drak, men når han får flaske, er det naturligt meget tydeligt, at han nogle dage blot indtager 150 ml og andre dage 350 ml. Det er okay, det er vigtigt, at I forsøger at lade ham selv regulere sit behov:)

Ud over flaskerne, så dækkes hans behov for mælk også via den mme, som du kommer i og på grød og mos. Samt f.eks. en portion tykmælk, A38 eller neutral sødmælksyoghurt, som du kan give ham f.eks. eftermiddag. Han bør max få 100 ml, men det tæller også med i mælkeregnskabet.

Når han skal have mælk, så handler det mest om at sikre ham kalk nok. Og kalk får han også via ost, det er både smøreost og ost skåret i stænger, skivet eller revet. Kalk findes også i de grove grønne grøntsager som f.eks. kål, broccoli og bønner. Det findes i havregryn og i fuldkorn - f.eks fuldkornsbrød og fuldkornspasta. Det findes også i de små fede fisk med ben, som f.eks. makrel, sild og sardiner.

Når det anbefales at forsætte med flaske til 1 års alderen, så er det naturligvis fordi modermælkserstatning indeholder mere end kalk, blandt andet jern, som du selv nævner. Når det anbefales, at bibeholde mme og ikke give for meget komælk det første år, så er det fordi komælk har et højt proteinindhold og et lavt jernindhold. Lidt komælk må barnet dog gerne få, især i 9-12 måneders alderen, hvor barnet naturligt spiser mere og mere af familiemaden.

Jern sikres også via maden:

Tilbyd hjemmelavet grød med en variation af gryn og mel og tilsæt mme. Du må også gerne variere med færdiglavede grødtyper. Brug gerne lidt frugt som topping eller giv frugt i hånden, da det vil være med til at fremme optagelsen af jern.

Giv en stor variation af grøntsager og varier med forskellige typer kød og fisk. Grøntsagsmos lavet udelukkende til jeres dreng tilsættes mme, men derudover må han også gerne få jeres mad og derigennem få sovs og lignende. ...


Annonce

...

Når han tilbydes brød, så giv ham fuldkornsbrød uden hele kerner og variere pålægget så han både får kød, fisk og grøntsagspålæg. Giv ham f.eks. leverpostej, fiskedeller, torskerogn og lignende. Brug også meget gerne rester fra aftensmaden. Giv ham også gerne hårdkogt æg.

Jo mere varieret han spiser, jo mere vil hans behov for f.eks. kalk, jern og forskellige vitaminer naturligt blive dækket.

Du kan naturligvis godt overveje at give ham mme af kop morgen og aften, for på den måde at øge hans indtag lidt ekstra - hvis han vil drikke det og kan lide det. Ellers er det som udgangspunkt rigtig godt, at du giver ham vand. Vand er den bedste tørstslukker, og det er rigtig vigtigt, at han lærer at drikke vand - også når han bliver et år, vil vand udgøre størstedelen af hans væskeindtag.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Efter 1 års alderen vil hans behov for mælk blive rigtig fint dækket, hvis han får 350 ml mælk i døgnet - det er igen både den mælk, som indgår i maden og via f.eks. et surmælksprodukt. Derudover sikres hans behov for kalk, jern osv. også her via en varieret kost. Børn i Danmark, som spiser en naturlig varieret kost, mangler sjældent vitaminer og mineraler. Derfor anbefales blot D-vitamintilskud dagligt til barnet er 4 år og kun hvis barnet ikke drikker mælk eller spiser mælkeprodukter gives kalktilskud. Til børn født for tidligt eller i familier, hvor man lever vegetariske eller vegansk kan der være andre behov.

Umiddelbart tænker jeg, at jeres dreng får sit behov tilstrækkeligt dækket, som det er lige nu. Det lyder som om, at han spiser lidt fra alle fødevaregrupper og det lyder også som om, at han her en god evne til at regulere sit behov.

Sundhedsstyrelsen anbefaler ikke at man skifter til tilskudsblanding i stedet for modermælkserstatning, men hvis du gerne vil sikre ham ekstra jern, så kan du godt skifte til NAN 2. Flasken vil ofte trappes helt ud efter 1 års alderen. De fleste stopper helt med flasken i 13-15 måneders alderen, hvor barnet så går over til blot at spise (og drikke) som den øvrige familie.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce