Annonce

Annonce

Brev:

Bedsteforældre - 10 mdr.


5. juli 2021

Alder:
10 mdr.

Bedsteforældre - 10 mdr.

Kære Helen

Jeg har en sund og glad pige på 10 måneder. Min mor og far (hendes farmor og farfar) er selvfølgelig også meget glade for hende, og vil rigtig gerne være sammen med hende.

Min søster har også et barn (en dreng), som er præcis samme alder som min pige.

Forskellen er bare, at min søster og mine forældre bor i samme by, og mine forældre har derfor set min søsters dreng flere gange om ugen siden han blev født, og de passer ham fast mindst en gang om ugen men oftes to eller flere.

Min søsters dreng er 100% tryg ved mine forældre og det er tydeligt at de allerede er tæt knyttet til hinanden.

Sådan forholder det sig desværre bare ikke mht min pige. Vi bor 4 timers kørsel fra hinanden, og de har måske set min pige i gennemsnit 1 gang pr måned, og har ikke endnu været alene sammen med hende.

Jeg oplever, at hun stadig ikke er helt tryg ved dem, således at hun bliver ked af det, hvis de forsøger at tage hende op i længere tid af gangen. Det første min datter gør, er at søge tilflugt i enten mine eller min hustrus arme, når de kommer på besøg, og hun får øje på dem. Modsat min søsters dreng, som bliver glad når han ser dem.

Jeg kan mærke, at det især går min mor rigtig meget på, ...


Annonce

... at de ikke har sammen tilknytning til min datter, som de har til min søsters dreng. Og hver gang vi taler i telefon sammen, siger hun altid, at nu må hun altså også kunne kende dem og være tryg ved dem, for nu har hun jo set dem mange gange.

Nu kommer de på besøg igen næste uge, og der har min mor spurgt, om det ikke er ok, at de tager hende en tur med i Zoo uden min hustru og jeg. Og forstå mig ret, der er intet andet jeg hellere vil, end at min datter skal tilbringe tid sammen med mine forældre, og jeg stoler 100% på dem, men jeg er bare bange for min datter vil blive ked af det fordi hun ikke har tilbragt nok tid med dem endnu for at føle sig tryg.

Mine spørgsnål er derfor: Hvornår kan man forvente at der opstår en tilknytning mellem min datter og mine forældre når de ser hinanden cirka en gang pr måned? Ydermere skal man forsøge at lade min datter være lidt alene med dem, så de lettere kan få den tilknytning? Min mor siger ofte, at hvis ikke lige min datter kan se min hustru eller jeg, så går det bedre.... eller kræver det på nuværende tidspunkt (10 måneder) at min datter ser dem oftere end en gang hver måned.

Min datter er endnu ikke startet i vuggestue. Det skal hun om 3 uger.

Hilsen
Far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce