Brev:
Putning til natten - 8 mdr.

Hej Helen.
Jeg skriver til dig, fordi vi har fået udfordringer med vores putning af vores datter om aftenen. Hun bliver lige om lidt 8 måneder, og er begyndt at krybe, samt spiser rigtig godt af skemaden.
Vi har tidligere haft en putning, som har fungeret godt, og hvor det er gået ret nemt, men den sidste måneden til halvanden har det drillet, og vi kan snildt bruge op til en time på at putte.
Vi er begyndt at tilbyde flaske, når hun skal puttes om aftenen. Den falder ikke altid i god jord, men på den anden side, så har amningen heller ikke altid faldet i god jord.
Lige pt gør vi følgende:
Når der er spist aftensmad, så leger vi en times tid, hvorefter der skiftes til nattøj. Herefter hygger vi lidt mere indtil, at hun virker træt og gnider sig i øjnene.
Vi siger godnat til storebror far/mor og går ind i ...
... soveværelset. Her synges en sang mens der tilbydes flaske. Når det er nej tak til mere mælk, så tager vi hende indtil os og holder hende lodret indtil, at der er faldet godt ro på hende. Derefter kysses hun godnat og ligges ned i sengen.
Her starter balladen. Hun vender sig gerne rundt og putter sig indtil hendes bamse, men efter kort tid bliver hun sur og ked af det. Så bliver hun taget op i lodret stilling indtil hun falder til ro, hvorpå hun kysses igen og ligges i sengen. Dette kan så bare stå på rigtig lang tid.
Efter et stykke tid, falder hun næsten hen, når vi tager hende op, og hvis vi tilbyder flasken her, så kan hun nemt spise 100 ml (halvsovende). Det betyder dog ikke, at vores op-ned-“leg” stopper.
Har du nogle råd til, hvad vi kan gøre anderledes for en bedre putning?
Med venlig hilsen
Den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Kostfibre og børn
Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.
Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




