Annonce

Annonce

Brev:

Alternativer til Lactulose?


13. juni 2021

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Alternativer til Lactulose?

Hej Helen.

Tusind tak for dit fine brev fra sidst, det har hjulpet mig meget i begyndelsen for at komme igennem det emotionskaos efter fødslen. :)

Vi har allesammen fået det bedre og giver nu kun flaske og MME siden han var ca. 2 uger gammel, da mælkeproduktionen aldrig blev meget bedre. (Og triple feeding er virkelig hårdt!).

Han får både den gule og den grønne allomin (ca. 60% / 40%)

Den lille er nu 8 uger gammel og trives fint, tager rigtig fint på og sover to gange ca. 4 timer om natten afbrudt med en flaske.

Vi har givet ham lactulose da hans afføring var formet og det har fungereret rigtig fint med at få den rette konsistens. Som du også sagde i sidste brev er maven super vigtig for hans velbefindende og derfor har vi prøvet alt for at holde gang i maven = Cykelbevægelser, massage, Lactulose, syrnet MME

Han har blød afføring 1x ...


Annonce

... dgl., eller alle to dage. Som udgangspunkt giver vi ham 2x 3 mL Lac.

Vi har prøvet at udtrappe, men så gik der flere dage mellem afføring.
Men vi synes ikke, at han virkede besværet af det.
Er lugtende prutter en tegn på forstoppelse eller begyndende forstopppelse?

Vores problem er i de sidste 1-2 uger, at han har problemer med at synke Lactulosen uden at hoste og generelt virker mere utilfreds med Lactulosen. Vi bruger en sprøjte og giver kun lidt ad gangen.

Er der nogle alternativer til Lactulose? Eller kan du anbefale en anden vej at give ham Lactulosen? (med en ske måske?)

Vi har haft håb om at hans fordøjelse bliver med tiden naturligt i stand til at fordøje MME uden at han får forstoppelse, tror du han kan vokse fra det? Eller plejer det først at ske, når børn får grød og andre ting?

Mange hilsner,
fra en tilfreds lille familie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex

Ufrivillig natlig vandladning

Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.

1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.

2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce