Annonce

Annonce

Brev:

Hyppige nat-amninger, er det sult eller tryghed?


11. maj 2021

Alder:
8 mdr.

Hyppige nat-amninger, er det sult eller tryghed?

Kære Helen

Vores datter Frida er for nyligt blevet 8 måneder. Hun er en glad og meget nem lille pige, som trives og er i god udvikling.

Jeg skriver fordi vi over en lang periode nu har døjet lidt med ganske hyppige amninger om natten og jeg har svært ved at vurdere, om det er sult eller tryghed og hvordan vi lige skal gribe det an. Her er lidt baggrund.

Frida sov i en bedside-crib indtil hun var knap 6 måneder. Hun har altid været rolig og god til at falde i søvn selv, sammen med Hr. Bamse :) I en lang periode kunne hun også sove sin middagslur i tremmesengen på sit værelse.

Da hendes bedside-crib blev for lille, kom hun op i smørhullet. Det var ment som en kort overgangsperiode indtil hun skulle i sin egen seng, på eget værelse. Men altså, hun putter stadig i vores seng og det gælder både om natten og om dagen. Klapvognen fungerer også fint til de korte lure.

Ofte falder hun kun i søvn nu, hvis hun får bryst, liggende i vores seng. Vi har dog også gode oplevelser med, at far kan putte til lurene, et par gange om ugen. Det lykkes kun engang imellem, at han kan putte hende til natten.

Så.. Hun vil kun sove i vores seng eller i klapvognen og ofte falder hun først i søvn, hvis hun får bryst imens.

Om natten vågner hun med ca. 2 timers interval og vil have bryst. Hun spiser, men halvdelen af gangene er det ganske hurtigt og ikke så ihærdigt, så jeg tænker at det måske snarere er tryghed?

Hun bliver ked, hvis hun ikke får brystet og jeg har forgæves forsøgt at give hende ...


Annonce

... vand i stedet, at synge lidt, vugge lidt, holde en rolig atmosfære osv. Intet hjælper om natten, kun brystet.

Hendes dagsrytme er således:

Kl. 6.00: Vågner

Kl. 7.00: Får bryst

Kl. 8.30: Havregrød med sveskemos + vand af kop

Kl. 9.00: Puttes til formiddagslur og sover ca. 35 min. eller knap 1,5 time. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.

Kl. 12.00: Frokost med fx bondebrød, ærtemos, laks, agurk + vand af kop

Kl. 13.00: Puttes til middagslur, sover igen ca. 35 min. eller knap 1,5 time afhængigt af formiddagsluren. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.

Kl. 15.00: Grød, fx. boghvede med frugtmos + vand af kop

Kl. 16.00: Begynder at blive træt og lidt pjevset. Vi ville gerne holde den kørende og putte hende senere, men hun er simpelthen for træt til det. Får evt. bryst.

Kl. 18.00: Puttes til natten og kan oftes kun falde i søvn til bryst.

Herfra får hun så bryst med 2-3 timers interval.

Frida har sine to første tænder på vej, så måske driller de også lidt? Hun er midt i et tigerspring, men det forklarer jo ikke den lange periode.

Hun spiser rigtig fint til alle måltider og er god til at spise selv og drikke af koppen.

Hun er stærk og snart kan hun kravle op over den 'grøft' jeg laver af vores dyner, når hun sover lur alene i sengen.

* Hvad dælen kan vi mon gøre ved de amninger om natten?
* Hvordan får vi Frida over i sin egen seng, i det mindste om dagen, så hun ikke pludseligt kommer til skade?

Glæder mig til dit svar.

Venligst
C

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce