Brev:
Hyppige nat-amninger, er det sult eller tryghed?

Kære Helen
Vores datter Frida er for nyligt blevet 8 måneder. Hun er en glad og meget nem lille pige, som trives og er i god udvikling.
Jeg skriver fordi vi over en lang periode nu har døjet lidt med ganske hyppige amninger om natten og jeg har svært ved at vurdere, om det er sult eller tryghed og hvordan vi lige skal gribe det an. Her er lidt baggrund.
Frida sov i en bedside-crib indtil hun var knap 6 måneder. Hun har altid været rolig og god til at falde i søvn selv, sammen med Hr. Bamse :) I en lang periode kunne hun også sove sin middagslur i tremmesengen på sit værelse.
Da hendes bedside-crib blev for lille, kom hun op i smørhullet. Det var ment som en kort overgangsperiode indtil hun skulle i sin egen seng, på eget værelse. Men altså, hun putter stadig i vores seng og det gælder både om natten og om dagen. Klapvognen fungerer også fint til de korte lure.
Ofte falder hun kun i søvn nu, hvis hun får bryst, liggende i vores seng. Vi har dog også gode oplevelser med, at far kan putte til lurene, et par gange om ugen. Det lykkes kun engang imellem, at han kan putte hende til natten.
Så.. Hun vil kun sove i vores seng eller i klapvognen og ofte falder hun først i søvn, hvis hun får bryst imens.
Om natten vågner hun med ca. 2 timers interval og vil have bryst. Hun spiser, men halvdelen af gangene er det ganske hurtigt og ikke så ihærdigt, så jeg tænker at det måske snarere er tryghed?
Hun bliver ked, hvis hun ikke får brystet og jeg har forgæves forsøgt at give hende ...
... vand i stedet, at synge lidt, vugge lidt, holde en rolig atmosfære osv. Intet hjælper om natten, kun brystet.
Hendes dagsrytme er således:
Kl. 6.00: Vågner
Kl. 7.00: Får bryst
Kl. 8.30: Havregrød med sveskemos + vand af kop
Kl. 9.00: Puttes til formiddagslur og sover ca. 35 min. eller knap 1,5 time. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.
Kl. 12.00: Frokost med fx bondebrød, ærtemos, laks, agurk + vand af kop
Kl. 13.00: Puttes til middagslur, sover igen ca. 35 min. eller knap 1,5 time afhængigt af formiddagsluren. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.
Kl. 15.00: Grød, fx. boghvede med frugtmos + vand af kop
Kl. 16.00: Begynder at blive træt og lidt pjevset. Vi ville gerne holde den kørende og putte hende senere, men hun er simpelthen for træt til det. Får evt. bryst.
Kl. 18.00: Puttes til natten og kan oftes kun falde i søvn til bryst.
Herfra får hun så bryst med 2-3 timers interval.
Frida har sine to første tænder på vej, så måske driller de også lidt? Hun er midt i et tigerspring, men det forklarer jo ikke den lange periode.
Hun spiser rigtig fint til alle måltider og er god til at spise selv og drikke af koppen.
Hun er stærk og snart kan hun kravle op over den 'grøft' jeg laver af vores dyner, når hun sover lur alene i sengen.
* Hvad dælen kan vi mon gøre ved de amninger om natten?
* Hvordan får vi Frida over i sin egen seng, i det mindste om dagen, så hun ikke pludseligt kommer til skade?
Glæder mig til dit svar.
Venligst
C
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Madras til barneseng
Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.
Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






