Annonce

Annonce

Brev:

Hyppige nat-amninger, er det sult eller tryghed?


11. maj 2021

Alder:
8 mdr.

Hyppige nat-amninger, er det sult eller tryghed?

Kære Helen

Vores datter Frida er for nyligt blevet 8 måneder. Hun er en glad og meget nem lille pige, som trives og er i god udvikling.

Jeg skriver fordi vi over en lang periode nu har døjet lidt med ganske hyppige amninger om natten og jeg har svært ved at vurdere, om det er sult eller tryghed og hvordan vi lige skal gribe det an. Her er lidt baggrund.

Frida sov i en bedside-crib indtil hun var knap 6 måneder. Hun har altid været rolig og god til at falde i søvn selv, sammen med Hr. Bamse :) I en lang periode kunne hun også sove sin middagslur i tremmesengen på sit værelse.

Da hendes bedside-crib blev for lille, kom hun op i smørhullet. Det var ment som en kort overgangsperiode indtil hun skulle i sin egen seng, på eget værelse. Men altså, hun putter stadig i vores seng og det gælder både om natten og om dagen. Klapvognen fungerer også fint til de korte lure.

Ofte falder hun kun i søvn nu, hvis hun får bryst, liggende i vores seng. Vi har dog også gode oplevelser med, at far kan putte til lurene, et par gange om ugen. Det lykkes kun engang imellem, at han kan putte hende til natten.

Så.. Hun vil kun sove i vores seng eller i klapvognen og ofte falder hun først i søvn, hvis hun får bryst imens.

Om natten vågner hun med ca. 2 timers interval og vil have bryst. Hun spiser, men halvdelen af gangene er det ganske hurtigt og ikke så ihærdigt, så jeg tænker at det måske snarere er tryghed?

Hun bliver ked, hvis hun ikke får brystet og jeg har forgæves forsøgt at give hende ...


Annonce

... vand i stedet, at synge lidt, vugge lidt, holde en rolig atmosfære osv. Intet hjælper om natten, kun brystet.

Hendes dagsrytme er således:

Kl. 6.00: Vågner

Kl. 7.00: Får bryst

Kl. 8.30: Havregrød med sveskemos + vand af kop

Kl. 9.00: Puttes til formiddagslur og sover ca. 35 min. eller knap 1,5 time. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.

Kl. 12.00: Frokost med fx bondebrød, ærtemos, laks, agurk + vand af kop

Kl. 13.00: Puttes til middagslur, sover igen ca. 35 min. eller knap 1,5 time afhængigt af formiddagsluren. Får bryst, hvis hun ikke kan falde i søvn uden.

Kl. 15.00: Grød, fx. boghvede med frugtmos + vand af kop

Kl. 16.00: Begynder at blive træt og lidt pjevset. Vi ville gerne holde den kørende og putte hende senere, men hun er simpelthen for træt til det. Får evt. bryst.

Kl. 18.00: Puttes til natten og kan oftes kun falde i søvn til bryst.

Herfra får hun så bryst med 2-3 timers interval.

Frida har sine to første tænder på vej, så måske driller de også lidt? Hun er midt i et tigerspring, men det forklarer jo ikke den lange periode.

Hun spiser rigtig fint til alle måltider og er god til at spise selv og drikke af koppen.

Hun er stærk og snart kan hun kravle op over den 'grøft' jeg laver af vores dyner, når hun sover lur alene i sengen.

* Hvad dælen kan vi mon gøre ved de amninger om natten?
* Hvordan får vi Frida over i sin egen seng, i det mindste om dagen, så hun ikke pludseligt kommer til skade?

Glæder mig til dit svar.

Venligst
C

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce