Annonce

Annonce

Brev:

Ændre søvnrytme del 2


5. maj 2021

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Ændre søvnrytme del 2

Hej Helen

Tak for dit hurtige og gode svar. Det er virkelig fedt med input. For ja, lige nu fungerer rytmen super fint for ham og os, og jeg er helt enig med dig i at søvnen skal prioriteres for at han kan have overskud til alle de andre ting.

I dagplejen er det den omvendte rytme de kører, men dagplejeren har også sagt at der ikke kommer til at være ture ud af huset ifm indkøringen, netop for at skabe ro og tryghed i de nye omgivelser - så langt så godt. Vi snakkede om at vi kunne prøve at se om vi kunne påvirke rytmen inden opstart, men jeg kan også sagtens se din pointe i at se om indkøringen i sig selv vi have en effekt.

Hvis vi venter med at gøre noget og det ændrer sig af sig selv, kan det så ikke virke for voldsomt og for hurtigt??

Og tak for den udførte fremgangsmåde, hvis vi giver os i ...


Annonce

... kast med at prøve at ændre rytmen. Det er rart at have noget at gå efter.
Nu bliver jeg pludselig i tvivl om hvad der er bedst at gøre! Jeg vil bare gerne hjælpe ham så meget som muligt ift den nye store verden :)

Det giver super fin mening ift de natlige opvågninger. I aftes prøvede vi dog noget andet. Vi gav han godnatgrød inden han blev puttet (ca 45 min før). Det gjorde at han selvfølgelig spiste lidt mindre af putteflasken, og så endnu mindre af drømmeflasken - måske kun det halve af normalt. Han vågnede så kl 4.30 og var helt vågen. Vi lå i en time og prøvede stille og roligt at få ro på men uden held og måtte til sidst stå op.
Det var selvfølgelig kun ét forsøg men ikke ligefrem en der giver lyst til at prøve igen :)

Det er ikke altid let at afkode hvad der lige "går galt".

Med venlig hilsen

Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce