Annonce

Annonce

Brev:

Brug af hue om sommeren


28. april 2021

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Brug af hue om sommeren

Hej Helen

Jeg ved ikke helt hvor meget vi skal bruge huen de kommende måneder, når vores søn er udenfor.

Vi fik tilbudt en ekstra høreundersøgelse, da han var 3 måneder grundet farens historik med ørene. Hans far har i følge farmor haft mere end 100 mellemørebetændelser, den første som 14 dage gammel. Så et meget plaget ørebarn. Begge mine brødre har også været ørebørn, dog ikke så slemt. Ørelægen mente, at med den familiehistorik, vil vores søn nok også med stor sandsynlighed komme til at døje med ørene.

Så indtil nu har vi været ret hysteriske med at han altid har hue på også selvom det ...


Annonce

... bare er korte ophold udenfor. Men vi går jo en varmere tid i møde og vi er i tvivl om hvor meget vi skal bruge huen. Han bliver jo også ældre og har måske mindre brug for den i den lune del af året.

Han er generelt et meget varmt barn. Lige for tiden sover han med body, tynd hættetrøje, tynd bomulds elefanthue og nogle gange med leggings. Det afhænger lidt af temperaturen. Hvis der er meget koldt om formiddagen puttes han også med vanter til første lur kl ca 9:45.

Kan du give os nogle retningslinjer for hvornår det er ok at komme ud uden huen?

Tak for svar :-)

Mange hilsner
fra M’s mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Strømper

Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.

Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.

Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce