Brev:
Vågner efter 30 minutter - 14 mdr.

Kære Helen
Så har jeg brug for din ekspertise igen :-) Der er heldigvis kommet mere ro på putningen, og vi er tilbage til den gamle rutine med sengetid mellem 19-19.45.
Putningen tager alt imellem 15-45 minutter, og det også okay. Han skal lige finde ro og give slip på dagen. Vi voksne sover jo heller ikke med det samme vi rammer hovedpuden:-)
Men - han vågner efter de famøse 30 minutter og er møg ked af det. Han har faktisk gjort det ligeså længe jeg kan huske. Vi kan vitterligt sætte uret. Så sætter han sig op eller rejser sig op og er rigtig ked af det. Det plejer ...
... at hjælpe, at tage ham op, give lidt vand og nus. Indenfor 10-15 minutter sover han igen, og sover heldigvis mere eller mindre igennem om natten til kl. 6. Han kommer som regel med lidt klynk et par gange om natten, men det er tydeligt, at han drømmer og heldigvis finder han selv ro.
Men hvordan kan det være at han har den her opvågning efter 30 minutter konsekvent hver evig eneste aften? Er det første søvnfase han har svært ved at koble sammen med den næste?
Nogle gange vågner han igen 2 timer efter og skal lige have lidt omsorg, men sover hurtigt igen.
Hilsen herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




