Brev:
Søvn, bryst og baby

Hej Helen,
Jeg skriver med et spørgsmål om min skønne datter på knap 9 måneder. Hun er glad, nysgerrig, aktiv og motorisk ret fremme i skoene, hun kravler og rejser sig op af alting. Hun har altid været en stor pige: hun var 4200 g ved fødslen og ved 8 måneder vejede hun knap 11 kg. Hun er lillesøster og meget nem, mild og sjov om dagen - en rigtig 2'er.
Jeg startede på arbejde, da hun fyldte 8 måneder, så nu er far på barsel. Det går så fint om dagen, på trods at jeg arbejder en del hjemme pga. corona. MEN vores udfordring er aftenerne og nætterne, da hun er meget glad for amning og mor, og det er svært for far at tage over. Hun er simpelthen rasende, hvis han prøver, og skriger helt vildt - og det er både i løbet af aftenen og om natten. Det stopper, så snart jeg kommer til hende. Jeg vil selvfølgelig gerne have mere sammenhængende søvn nu hvor jeg arbejder, og far vil gerne kunne tage hende om natten også.
Hun bliver puttet ca. kl. 19.00 og falder hurtigt i søvn - først bad, så bog, liggende amning, og så puttes hun i slyngevuggen og sover efter max fem minutters shhh og hånd på maven. Hun kommer over i min seng, når jeg går i seng, men hun kan have mange opvågninger i løbet af aftenen indtil jeg går i seng. Hun sover til mellem 6 og 7 næste morgen, men hun er begyndt at have flere opvågninger om natten og sove meget motorisk uroligt, hvor hun kravler rundt i sengen og sætter sig op.
Hun falder hurtigt til ro, hvis hun får bryst - men jeg prøver at holde igen og give hende en sut istedet. Hun har aldrig rigtig sovet i egen seng udover slyngevuggen, hun var lidt motorisk urolig som spæd og nærheden har givet hende meget ro. Hun sov stort set kun i vikle de første fire måneder, før hun lærte at sove i barnevogn - hvilket går fint om dagen nu. Da storebror på 4,5 år altid er stået utrolig tidligt op, har far og jeg stort set sovet opdelt hele lillesøsters liv, så han kunne taget storebror om morgenen, og jeg kunne sove lidt længere med lillesøster.
Hun ...
... er - som vægten indikerer - meget glad for mad. Jeg fuldammede til hun var knap 6 måneder, men hun har altid ammet meget hyppigt, ca. hver 2. time om dagen og 2-4 gange om natten. Overgangsperioden til mere fast føde er gået fint, vi har kørt BLW, da hun ikke ville mades, og nu spiser hun tre hovedmåltider (morgen-middag-aften) og 2-3 mellemmåltider (formiddag, eftermiddag, nogle gange sen eftermiddag). Jeg ammer hende inden jeg tager på arbejde kl 8., til sengetid kl. 19. og stadig 2-4 korte amninger i løbet af aften og natten.
Vi har haft prøvet at skifte rundt på nætterne og lade far tage hende efter amning kl 22 nogle nætter, men hun blev simpelthen så rasende og ulykkelig at vi har sat det lidt på pause igen. Hun har en del separationsangst ift. mig lige nu, som sikkert både hænger sammen med alderen og at vi lige har skiftet rundt på hendes hverdag. Istedet er vi begyndt at sove sammen, så hun vænner sig til at far også er der om natten. Men vi mangler lidt strategien frem:
- hvordan får vi hende vænnet af med amninger, og vænnet mere til far? Skal vi først satse på egen seng og så far? Selv føler han, at nærheden er det, der kan få hende til ro, når det lykkes ham, så måske er det væk med amninger og så far, og så seng senere? Vi har altid brugt sutteklud, men det har ikke den store interesse, og vi har prøvet at introducere flaske af flere omgange, hun er ikke specielt interesseret og spiser max 20 ml. - hvis hun ville tage den, ville jeg være indstillet på at stoppe amningen i den gode søvns tjeneste. Men det handler nok om meget mere end sult!
Vi kan godt se at vi nok har skabt nogle uhensigtsmæssige vaner og søvnassociationer for hende, omvendt har vi jo gjort hvad vi kunne for at give hende ro og tryghed, og for selv at hænge sammen, når storebror nogle gange står op kl. 4. Storebror var fuldstændig modsat og har altid sovet for sig selv, så vi er lidt på glatis her, men vil gerne have et par gode råd med på vejen.
Mange hilsner,
Den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Navle
Hos det nyfødte barn sidder stadig en rest fra navlestrengen, som vil falde af, af sig selv, når barnet er mellem ca. 5 dage og tre uger gammelt. Det er normalt at det kan bløde fra navlen i denne periode og det kan også lugte fra navlen, da det er en forrådningsproces der sker.
Du skal være opmærksom på at navlen ikke begynder at lugte for meget, da det kan være tegn på infektion. Hvis navlen lugter gennem barnets tøj, er det for meget. Hvis der er rødme omkring navlen, kan...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!





