Annonce

Annonce

Brev:

Barnevognspude


11. marts 2021

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Barnevognspude

Hej Helen,

Og tak for dit svar sidst :-)

Vi har lige to spørgsmål:

1) Hvornår må et barn sidde op i en barnevogn med støtte fra en barnevognspude? Eller anbefales det at man slet ikke bruger en barnevognspude når barnet ikke selv kan sidde? Da barnevognspuden jo er en støtte.

2) Vores datter er begyndt at sove fint om natten fra ca. 20.30/21-06.30 ca. med mad ca. kl. 01 og 05. Dog vil hun IKKE falde i søvn medmindre at mor eller far er der - ligeså snart vi går ud af rummet, så går der ikke mere end max ...


Annonce

... 10 minutter, så vågner hun op og sover ikke igen før vi ligger os med hende. Selv hvis vi venter 20-30 minutter med at gå ud af rummet, hvor hun har haft lukket øjne/sovet alt tiden, så vågner hun stadigvæk op og ser lysvågen ud, så snart vi har forladt rummet. Går vi i seng sammen med hende, så er der intet problem. Hun får en flaske inden i soveværelset, så det er ikke sult.
Har du et godt råd? Er det bare at tage kampen op og rende frem tilbage et utal af gange?

På forhånd tusind tak,

Med venlig hilsen
Os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce