Annonce

Annonce

Svar: Gider ikke rigtig grød/mos


1. marts 2021

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor

Tak for dit brev :)

Som jeg læser din beskrivelse af jeres dreng, så er han umiddelbart interesseret i at sidde med mad i hånden. Han vil gerne selv sidde og sutte, smage, snaske - og det skal du udnytte. Det vil være en rigtig god idé, at du starter hvert måltid med at give ham mad i hånden, og så følge efter med lidt på en ske.

Når han tilbydes mad i hånden, så stimuleres han mundmotorisk, han begynder at danne mere spyt, han oplever, at maden smager forskelligt, og han bliver på den måde stille og roligt opmærksom på, at nu er det spisetid. Det er således med til at gøre ham lidt mere parat til at spise, når du så kommer med skeen.

Det er samtidig vigtigt, at du forsøger at følge en nogenlunde fast dagsrytme. Det vil sige, at han skal op til samme tid hver dag, hans sovetidspunkter skal ligge nogenlunde ens, og det skal hans spisetider også. Jo mere fast rytme, jo mere faste spisetider han har, jo mere vil hans indre ur indstille sig efter dette - og jo mere parat til at spise vil han være, når det så netop er spisetid.

Da han er ved at være 6.5 måned gammel, så vil det være rigtig godt, hvis han får 5 mælkemåltider dagligt - altså 5 amninger eller flasker. Og jeg vil anbefale, at disse ligger tidlig morgen, før formiddagslur, før middagslur, aften og sen aften. Amningen eller flasken før formiddagsluren skal være så kort/lille som muligt, så den trappes stille og roligt ud i løbet af de næste ca 2 uger, eftermiddagsmælken fjernes nu. Det vil være med til at give mere plads i maven, at I også holder mælkeindtaget på et vist niveau, og det er også slut med mælk om natten.

Det vil sige, at en dagsplan kan se således ud:

Tidlig morgen 05: Ammes eller flaske og sover lidt videre

Morgen 7.30: Frisk blød frugt i hånden og du følger efter med lidt havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden og du følger efter med lidt frugtmos og vand af kop.

Ammes kortvarigt eller tilbydes en lille flaske - og puttes til formiddagslur. I løbet af de næste ca. 2 uger, trapper I ud af mælken her.

Frokost 11.30: Ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv og du følger efter med grøntsagsmos med kød eller fisk. Det kan være hjemmelavet, rester fra aftensmaden eller en middagsret fra glas, som passer til hans alder. Vand af kop.

Ammes eller flaske og puttes til middagslur - måske kl 13.30 - det afhænger af hvor lang formiddagsluren er

Eftermiddag 16: Frisk blød frugt i hånden og I følger efter med lidt frugtmos på en ske. Vand af kop.

Mælk og powernap springes over

Aften 18: Tilbydes ristede rugbrødsbjælker, agurk, kogte grøntsagsbuketter eller lignende i hånden og I følger efter med lidt grøntsagsmos med kød eller fisk. ...


Annonce

... Vand af kop.

Ammes eller flaske og puttes til natten ca 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes eller flaske - og tilbydes ikke yderligere mælk før næste morgen tidlig... For meget mælk om natten vil naturligt også kunne fjerne behovet og dermed lysten til skemad om dagen.

Du skal naturligvis sikre dig, at maden du tilbyder ham er i en konsistens, som han kan finde ud af at bearbejde i munden. Det vil være godt med havregrød, som naturligt har lidt mere bid og som netop giver lidt tyggemodstand, men prøv dig frem og se hvor meget bid han kan kapere. Nogle gange kan det også være fint med de færdiglavede grødprodukter en overgang, fordi de er mere cremede og ikke har så meget bid - så fokus lige nu er, at det skal være lettere for ham at spise det.

Det samme gælder grøntsagsmos. Hvis du moser han grøntsager med en gaffel, så pas på det ikke bliver for groft. Det er helt okay stadig at blende mosen og så lade hakket kød og fisk være det, som netop giver ham en fornemmelse af, at der er noget i maden, som måske skal arbejdes lidt mere med. Et lille stykke kød eller fisk kan ligge længe i munden, hvor han øver sig i at bruge tungen til at bevæge det med, og det er rigtig god øvelse.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Giv ham også vand undervejs i måltidet, så du hjælper ham ved at sikre, at maden er så fugtig, at han kan arbejde med den i munden. Hvis det er for tørt, så er det meget svært for ham. Og samtidig kan en tår vand også hjælpe med at skylle maden ned, hvorefter han så er klar til at spise lidt igen.

Når det er spisetid, så sæt ham i den høje stol og lad ham sidde foran dig, så I har øjenkontakt. Brug din stemme og din mimik: "Mmm mam mam mam, dejlig mad" åbne munden så spejler han sig i dig. Når du siger "mam-mam" så åbner du naturligt din mund. Ind med skeen, synke og igen "mmm mam, mam, smager godt", åbne munden ind med skeen.Prøv om du kan køre det i en ret jævn strøm, så han ikke så let bliver afledt af alle mulige andre ting.

Og når han så en gang imellem bliver forstyrret af andet og mister koncentrationen, så er det helt okay. Her skal du så bekræfte, at du hører og ser, hvad han oplever og f.eks. sige "hov, der kommer storesøster, hej med dig".. og så give ham lidt vand at drikke, fange hans blik igen "hej skat, er du klar, mere mad, mmm mam mam", og så starter I forfra. Han skal på den måde hjælpes og holde fokus omkring det at spise :)

Lad ham også sidde med ved bordet, når I spiser - hvor han kan sidde og sutte og gumle, opleve maden og viser han sig interesseret i jeres mad, så prøv at give ham små bitte små bidder eller en lille skefuld, som han så kan sidde og spise - og på den måde spise med sammen med mor, far og storesøster.

Håber du kan bruge dette lidt videre - fortsat rigtig god appetit :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce