Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke drikke nogen form for mælk


28. februar 2021

Alder:
12 mdr.

Vil ikke drikke nogen form for mælk

Hej Helen,

Jeg har tidligere skrevet til dig vedrørende min datter, modermælk og mælkeprodukter. Min produktion har været nedadgående og min datter er ikke længere interesseret i modermælk. Så nu er vi helt stoppet. Og jeg har den sidste halvanden månedstid ikke givet modermælkserstatning, da hun afviser det gang på gang. Har derfor købt en masse grød-baby-produkter, som hun har fået flere gange dagligt for at kompensere for modermælkserstatningen. Hun har stadig fået lidt modermælk, men tror ikke det har været særlig meget.

Problemet er nu med komælk, som jeg har tilbudt hende de sidste to uger, men hun drikker det ...


Annonce

... ikke. Hun er tilmed stoppet med at drikke af hendes yndlingskop, fordi vi har forsøgt med mælk i koppen en del gange. Jeg har forsøgt med kop, sutteflaske, drikkedunk og sugerør, men hun vil ikke drikke det. Jeg har forsøgt mig med forskellige temperaturer.. Intet held. Jeg kommer dog mælk i hendes grød, men det er slet, slet ikke nok ift. anbefalingerne. Hun kan dog godt lide yoghurt, så derigennem får hun lidt er næringen. Samt lidt ost.

Har du nogle gode råd til, hvordan jeg kan få mere mælk i min datter? Eller er der andre alternativer (fx mere yoghurt?) og hvor meget mælk skal en 1 årig (12 måneder) have?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce