Brev:
Søvn - normal udvikling, bare en fase eller

Kære Helen (igen).
Vi står lige midt i en periode, som vi har brug for at høre om bare er normal udvikling og måske bare en fase.
Vi har skrevet herind før, men vi har K på 6,5 måned, som generelt er glad og stortrives. Lurene i løbet af dagen er ikke noget at råbe hurra for (40-45 min. som regel) og hun er ikke til at få videre i søvnen. Natten plejer ikke at være et problem, men lige for tiden giver hun lyd fra sig en del flere gange, hvor vi skal lige at berolige hende eller give hende sutten igen. Hun er dog også begyndt at vågne mellem 5-5.30 (Idag var den 4.30). Vi giver hende en flaske og forsøger at få hende til at sove videre. Det lykkes de fleste gange, men kan virkelig tage lang tid. Hun har meget svært ved at falde til ro igen. Idag lykkedes det slet ikke og så er dagen altså lang med så korte lure også. Og 8 timers nattesøvn for hende. Hun virker nu glad og frisk nok, men vi synes bare ikke det er optimalt.
De sidste par dage har hun spist over 900 ml. ...
... ved siden af tre hovedmåltider. Vi synes det varierer meget, hvor meget mad hun gider spise. Hun er generelt åben over for at prøve nyt mad og kan lide alt indtil videre. Synes bare portionerne bliver mindre lige pt. Jeg er lidt i tvivl om, hvordan vi kan få vendt det, så hun spiser mere mad i stedet for mælk. Hun har aldrig spist så meget mælk, heller ikke da hun udelukkende var på flaske. Hun har normalt heller aldrig været særlig sulten om morgenen. Ørerne er forresten tjekket.
Hun er en stor pige på 9,2 kg og 71 lang.
Det er svært at beskrive en dagsrytme, da hun sover så forskelligt, som hun gør. Men vi er lidt øv over, at hendes nætter og morgener pludseligt ser ud som de gør pt.
Også fordi hun har nogle udbrud med gråd og nogle gange opvågning (som vi også har skrevet til dig om), som godt kan trække lidt tænder ud. Hvilket gør, at vi ikke bare kan gå tidligt i seng og få lidt søvn, inden vi skal rende frem og tilbage og op klokken 5.
Med venlig hilsen
R og E
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









