Brev:
Fra amning til vogn - opklare nye spørgsmål

Kære Helen.
Tak for dit udførlig svar angående at komme fra bryst til vogn. Der er mange brugbare ting i dit svar, men også et par steder hvor jeg har et par opklarende spørgsmål. - Måske var min beskrivelse af vores hverdag ikke så tydelig så håber du vil svare på:
Du skriver at jeg først skal stoppe amningen før formiddagslur en - vil det sige at vi skal springe formiddagsluren over? Eller det så meningen han skal sove sin formiddagslut ude fra dag1?
Hvad tænker du om at køre tur uden krav om søvn først?
Du foreslår at vi erstatter med rosinbolle han kan gumle selv - men det tør jeg ikke - slet ikke lige før han sover - han er lidt forslugen - hvis vi giver ham en hel banan putter han en halv i munden og får den galt i halsen så vi giver ham stadig små bidder. Vil det være en idé at give ham før vi kører? Eller bruge en fruit nippler?
Er i tvivl om hvilken du kalder ...
... formiddagslur. Rytmen nu er at han ammes I søvn ca 830/9 og sover 1/2 -1 time. Så ammes han først igen til middagslur omkring 12/13.
Du foreslår også at adskille bryst og søvn - hvordan forsslår du at gøre det? (har prøvet på flere måder - man kan ikke fx tage fra før han sover - så sover han ikke)
Hvorfor er det egentlig at børn over 1 år ikke må få mælk? Man får sommetider indtryk af at det nærmest er kriminelt - samtidig med at mælk glas serveres til måltider. ..
PS:
Dejligt at han ved 12-18 mnd alder vil være mere modtagelig for bamse /sutteklud. Desværre kan det ikke bruges til at skabe tryghed i vuggestuen, hvor de jo forståeligt nok ikke have egne ting med pga Corona.
PPS: føler mig lidt misforstået at du skriver at det ikke er lykkedes os at nedtrappr amningen for vi har da ikke lavet andet - vi er bare NEDE på 4! amninger om dagen 😁 og jo jeg skal arbejde om dagen - men hjemmefra.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!






