Brev:
Fra amning til vogn - opklare nye spørgsmål

Kære Helen.
Tak for dit udførlig svar angående at komme fra bryst til vogn. Der er mange brugbare ting i dit svar, men også et par steder hvor jeg har et par opklarende spørgsmål. - Måske var min beskrivelse af vores hverdag ikke så tydelig så håber du vil svare på:
Du skriver at jeg først skal stoppe amningen før formiddagslur en - vil det sige at vi skal springe formiddagsluren over? Eller det så meningen han skal sove sin formiddagslut ude fra dag1?
Hvad tænker du om at køre tur uden krav om søvn først?
Du foreslår at vi erstatter med rosinbolle han kan gumle selv - men det tør jeg ikke - slet ikke lige før han sover - han er lidt forslugen - hvis vi giver ham en hel banan putter han en halv i munden og får den galt i halsen så vi giver ham stadig små bidder. Vil det være en idé at give ham før vi kører? Eller bruge en fruit nippler?
Er i tvivl om hvilken du kalder ...
... formiddagslur. Rytmen nu er at han ammes I søvn ca 830/9 og sover 1/2 -1 time. Så ammes han først igen til middagslur omkring 12/13.
Du foreslår også at adskille bryst og søvn - hvordan forsslår du at gøre det? (har prøvet på flere måder - man kan ikke fx tage fra før han sover - så sover han ikke)
Hvorfor er det egentlig at børn over 1 år ikke må få mælk? Man får sommetider indtryk af at det nærmest er kriminelt - samtidig med at mælk glas serveres til måltider. ..
PS:
Dejligt at han ved 12-18 mnd alder vil være mere modtagelig for bamse /sutteklud. Desværre kan det ikke bruges til at skabe tryghed i vuggestuen, hvor de jo forståeligt nok ikke have egne ting med pga Corona.
PPS: føler mig lidt misforstået at du skriver at det ikke er lykkedes os at nedtrappr amningen for vi har da ikke lavet andet - vi er bare NEDE på 4! amninger om dagen 😁 og jo jeg skal arbejde om dagen - men hjemmefra.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Citrusfrugter
Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.
Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




