Annonce

Annonce

Brev:

Tigerspring og appetit - 10 mdr.


31. januar 2021

Alder:
10 mdr.

Tigerspring og appetit - 10 mdr.

Hej Helen

Jeg har nogen spørgsmål til dig, som jeg forsøger at få delt ind i hver sit brev til dig, det er nemmere både for dig og mig 😊

Vores datter er super ernergisk, glad, pludre og vil det meste af dagen gerne lege titte-bøh og fangeleg. Hun bliver dog rigtig hurtigt ked af det hvis vi bare træder få skridt væk fra hende, ja faktisk bare hun opfatter at vi er på vej væk. Hun er jo lige startet i dagpleje så det er helt forståeligt at hun reagere sådan når vi bevæger os i modsat retning.

Hun har en enorm energi på trods af, at hun faktisk ikke rigtig har lyst til at spise noget. Hun starter med at vise interesse og kører de første tre bidder ned og viser tegn på at måltidet skal slutte. Vi forsøger selvfølgelig at hjælpe hende igennem et måltid mad. Nogen gange lykkedes det, og andre gange slutter måltidet her (vi er ikke glade for at presse for meget, men fortæller hende at nu spiser vi). Vores datter er nu 45 uger, og vi tænker om dette kan være et tigerspring, der gør at hun har nedsat appetit og faktisk ikke lader til at mangle noget madmæssigt og at det, for hende, kan virke som om vi forlader hende selvom vi kun går få skridt fra hende?

Samtidig er hun i stor udvikling netop nu. Hun putter ting I kasser ...


Annonce

... og føre ting sammen som passer til hinanden. Lukker døre og åbner dem igen. Åbner låg og lukker igen.

Jeg er selvfølgelig ikke glad for at hun næsten intet spiser, da hun jo de sidste 2 mdr. Har haft problemer med sine øre, er startet i dagpleje og det selvfølgelig har gjort hun ikke har haft lyst til mad. Vi har derfor naturligt gjort lidt ekstra for at få mad I hende. Hun har spist lidt når vi har lavet mad, været hos os, kigget på ting og snakket om dem imens.

Hun er dog også begyndt at være så stædig, så hvis ikke maden på bordet lige er det hun har lyst til lukker hun munden og siger "tak for mad"

Jeg vil også her tilføje at hun ikke har tabt sig, trods 2 mdr. Sygdom med ørene og dagplejestart. Så jeg går med som udgangspunkt at vores datter kan styre det der kommer ind selv, og her har jeg spørgsmål til dig:

- skal vi acceptere at der kun kommer måske nogen bidder ind ligenu?

- kan det skyldes tigerspring, at hun har nedsat appetit? Og finder hun selv ud af at "nu skal jeg nok spise lidt mere"?

- er det helt naturligt, at hun allerede bliver lidt stædig omkring hvad hun vil have at spise, og skal vi forsøge at forklare hende at nu spiser vi det og det, uden at give hende noget andet?

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tilstoppet tårekanal

Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.

Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.

Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce