Brev:
Gylp og afføring gør ham meget træt

Kære Helen,
Vores søn på knap 3,5 måned døjer rigtig meget med gylp (han gylper hvert 5-10 minut når han er vågen) og ondt i maven - her menes hyppige afføringer (mindst ved hvert måltid) samt luft. Da han var spæd pressede han så meget dag og nat at han udviklede et navlebrok på 2x3 cm (der dog er næsten gået i sig selv nu).
Mit spørgsmål til dig handler om hvordan jeg bedst tager højde for, at han bruger så meget energi på kropslige funktioner når det kommer til søvn. Hans presning, afføringer, gylp og hikke gør at han bruger så meget energi at der ikke er meget tilbage til aktivitet - som han i øvrigt ikke har meget lyst til alligevel fordi han gylper og får ondt. Han bliver typisk træt efter 45-90 minutter og får derfor 4-5 daglige lure samt 10-12 ...
... timers søvn om natten.
Har du erfaringer/gode råd til søvn rytme for børn med sådanne fysiske udfordringer?
Til orientering fuldammer jeg og han vågner 3-4 gange om natten, primært fordi han presser og ikke fordi han når at blive sulten.
En typisk dag for os kan se sådan ud:
7-8 vågen
8-8.45 lur
8.45-10 vågen
10-11.30 lur
11.30-13 vågen
13-15 lur
15-16.30 vågen
16.30-17.15 lur
17.15-18.30 vågen
18.30-19 lur
20-7 nattesøvn med 3-4 korte opvågninger
Skal jeg blot lade ham få de lure han har behov for eller forsøge at holde ham vågen? Han bliver meget utrøstelig hvis man ikke får ham lagt indenfor cirka 15 minutter fra første træthedstegn.
På forhånd tak for hjælpen fra en bekymret og lidt udkørt mor
Venlig hilsen
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
Viden om børn:
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




