Annonce

Annonce

Brev:

Gylp og afføring gør ham meget træt


23. januar 2021

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Gylp og afføring gør ham meget træt

Kære Helen,

Vores søn på knap 3,5 måned døjer rigtig meget med gylp (han gylper hvert 5-10 minut når han er vågen) og ondt i maven - her menes hyppige afføringer (mindst ved hvert måltid) samt luft. Da han var spæd pressede han så meget dag og nat at han udviklede et navlebrok på 2x3 cm (der dog er næsten gået i sig selv nu).

Mit spørgsmål til dig handler om hvordan jeg bedst tager højde for, at han bruger så meget energi på kropslige funktioner når det kommer til søvn. Hans presning, afføringer, gylp og hikke gør at han bruger så meget energi at der ikke er meget tilbage til aktivitet - som han i øvrigt ikke har meget lyst til alligevel fordi han gylper og får ondt. Han bliver typisk træt efter 45-90 minutter og får derfor 4-5 daglige lure samt 10-12 ...


Annonce

... timers søvn om natten.

Har du erfaringer/gode råd til søvn rytme for børn med sådanne fysiske udfordringer?

Til orientering fuldammer jeg og han vågner 3-4 gange om natten, primært fordi han presser og ikke fordi han når at blive sulten.

En typisk dag for os kan se sådan ud:

7-8 vågen
8-8.45 lur
8.45-10 vågen
10-11.30 lur
11.30-13 vågen
13-15 lur
15-16.30 vågen
16.30-17.15 lur
17.15-18.30 vågen
18.30-19 lur
20-7 nattesøvn med 3-4 korte opvågninger

Skal jeg blot lade ham få de lure han har behov for eller forsøge at holde ham vågen? Han bliver meget utrøstelig hvis man ikke får ham lagt indenfor cirka 15 minutter fra første træthedstegn.

På forhånd tak for hjælpen fra en bekymret og lidt udkørt mor

Venlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce