Brev:
8 mdr - søvn, mad og vågen tid

Hej Helen,
Vores pige på 8 mrd får MME og vejer godt og vel lidt over 10 kg.
Hun er en aktiv og glad pige som elsker at fjolle. Hun begyndte at rulle da hun var 4 mrd, kravlede fra hun blev 7 mrd. Og er igang med at forsøge at rejse sig op af alt for tiden. Hun sover mellem 40 min - 1 t. Og 30 min. Om dagen og oftest mellem 10 - 12 timer om natten med flaske putning, sen aften og morgen. Hun er nogle nætter begyndt at springe natflaske over men kan godt rumstere men sover 1 - 2 timer mere når hun får sut.
Vi vil meget gerne have hjælp til at forstå og få mening omkring hendes madmængde, døgnrytme og vågentid.
Vores spørgsmål er:
Hvilken mængde grød anbefales der til 8 mrd ved siden af brød?
Hun elsker at sidde og gumle på kogte grøntsager. Men bondebrød er hun ikke interesseret i eller rugbrød.
Hun får pt flaske 4 gange I døgnet: middag, aften, sen aften og "nat".
Hvilken flaske skal nedtrappes/fjernes? Og hvilken mængde ml i døgnet af mme?
Hvor mange timer er normalen for 8 mrd at være vågen mellem lure? Vi oplever oftes at hun sover 2,5 - 3 timer fordelt på dagen. Men sommer tider giver vi en 3. Lur på 30 min. (3,5). Vi ved ikke om dette er nødvendigt? Det er svært at se på hende når hun er rigtig træt. Vi oplever hun gnider sig i øjnene flere gange efter hun lige er stået op, efter 30 min. Og 2 t. Men hun er samtidig opsøgende og nysgerrig og leger. Og virker pludselig ikke træt. Til gengæld er hun begyndt at læne sig forover og putte med bløde ting. Eller kravle hen til os og vil puttes efter 2,5 - 3 timer. Som vi er begyndt at tolke som at hun er træt. For ellers kan vi ikke stole på træthedstegn med gniden i øjnene.
Vores døgnrytme og mad ser sådan ud:
7 - 8 vågner, ...
... står op og får havregrød med sveskemos./frugtmos (Har tendens til forstoppelse) får en gulerod/ærtesnack. Vand.
Mellem 9.30 - 10.30; får frugtmos, frugtbåde. Og lidt brød (bondebrød/bolle) og puttes herefter til 1 lur. (Sover mellem 40 min - 1,5 t.)
Mellem 12 - 13. Får ca en 1/4 bondebrød med smørepålæg. Kogte grøntsager, lidt pasta og grøntsags/kød grød. Vand. Herefter leg og hygge.
Mellem 14 - 15: får 200 ml. Mme og puttes til 2. Lur. (Sover mellem 40 min - 1,5).
Mellem 15.30 - 16.30: får fuldkorns grød med sveskemos. Vand. Herefter leg og hygge.
Mellem 17 - 18. Puttes til 3. Lur. Hvis hun er meget træt eller stod op før kl. 16. Da hun først puttes til natten mellem 19.45 - 20.30.
Kl. 18: får grøntsags/kød grød. Kogte Grøntsager, evt. En banan pandekage. Lidt pasta med pesto hun kan sidde med. Herefter leg og hygge m.m.
Mellem 19.15 - 19.45: bad, tandbørstning, trykmassage og nattøj.
Ca. 19.45 - 20.30 : puttes til natten.
Kl. Mellem 23 - 00.30 : drømmeflaske.
Kl. 05 - 07 nat flaske.
I forhold til putning kan vi godt opleve at hun er meget aktiv når vi ligger hende. Så ligger hun og pludre noget tid. (5-10 min) hvor man kan forsøge at hjælpe hende med lidt trykmassage til at finde helt ro. Sommetider oplever jeg at hun vender sig om på siden og sover på 2 min. De dage hvor hun har været vågen fra 16.30 til 20.00. Men er det for lang tid? Hvor mange timer kan en 8 mrd Ca. Være vågen i? Og hvad er det rigtige i forhold til putning. Er det okay at sige godnat og gå, og hun så falder i søvn af sig selv? Hvis hun ikke er efter 5 - 10 min. Går vi ind og hjælper med trykmassage. Tumler vi ikke nok med hende? Hun er meget motorisk aktiv og har altid haft arme og ben i bevægelse.
Hilsener herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder





