Brev:
Tryghed hos mor

Hej Helen
Jeg ammer min dejlige søn på 2 måneder, som fungerer rigtig fint (han får dog en aftenflaske engang imellem).
Min undring er, at han kan ikke finde ro til bare at ligge på mig - det virker som om han altid søger efter brystet, selvom han er mæt. Når han ligger på sin far, møvrer han også med ben og arme og kan heller ikke finde ro. Ligger vi ham i babynesten eller liften med sut finder han hurtigt ro.
Jeg oplever flere mødre hvis børn har brug for trygheden ved at ligge hos mor, og derfor undrer det mig, at han ...
... ikke virker til at føle tryghed medmindre det er ved brystet?
Generelt har vi rigtig god kontakt. Han er en smilende og pludrende dreng med masser af kræfter og energi. Motorisk er han også rigtig godt med.
Han vil gerne sidde hos mig med ryggen til min mave, så længe han er oprejst.
Om natten falder han altid i søvn i mine arme når vi ammer, og så bærer jeg ham over i liften, hvor han sover rigtig godt.
Skal jeg bare være glad for at jeg har et barn der nyder for det meste at ligge selv?
Venlig hilsen
Den bekymrede mor :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
Viden om børn:
Overtøj til børn
Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.
Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




