Brev:
Tryghed hos mor
Hej Helen
Jeg ammer min dejlige søn på 2 måneder, som fungerer rigtig fint (han får dog en aftenflaske engang imellem).
Min undring er, at han kan ikke finde ro til bare at ligge på mig - det virker som om han altid søger efter brystet, selvom han er mæt. Når han ligger på sin far, møvrer han også med ben og arme og kan heller ikke finde ro. Ligger vi ham i babynesten eller liften med sut finder han hurtigt ro.
Jeg oplever flere mødre hvis børn har brug for trygheden ved at ligge hos mor, og derfor undrer det mig, at han ...
... ikke virker til at føle tryghed medmindre det er ved brystet?
Generelt har vi rigtig god kontakt. Han er en smilende og pludrende dreng med masser af kræfter og energi. Motorisk er han også rigtig godt med.
Han vil gerne sidde hos mig med ryggen til min mave, så længe han er oprejst.
Om natten falder han altid i søvn i mine arme når vi ammer, og så bærer jeg ham over i liften, hvor han sover rigtig godt.
Skal jeg bare være glad for at jeg har et barn der nyder for det meste at ligge selv?
Venlig hilsen
Den bekymrede mor :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.