Brev:
Dreng på 13 måneder med mange opvågninger

Kære Helen.
Vi skriver nu til dig i ren desperation, vi ved simpelthen ikke hvad vi skal gøre for at få lov til at sove en ordentlig nattesøvn og føle os som rigtige mennesker igen. Vi er begge gået hen og blevet små deprimerede og er konstant udmattede.
Vores lille dreng på snart 13 måneder har siden han har været omkring de 6 måneder haft rigtig mange “opvågninger” i løbet af hver evig eneste nat. Grunden til jeg skriver det i gåsetegn er fordi han ikke som sådan vågner. Han skriger/græder indtil vi kommer ind og giver ham sutten/nussekluden igen og sover derefter videre.
Lidt om Sofus.
Han er en glad men også meget temperamentsfuld dreng. Han virker til at være i trivsel men syntes ofte godt han kan virke træt på trods af han sover de anbefalet timer i løbet af dagen og natten. Om det er pga den “afbrudte” søvn ved jeg ikke?
Hans madvaner er rigtig gode, han er en stor dreng og spiser godt - gerne 5-6 måltider dagligt.
Putningen plejer at foregå således. Vi putter ham gerne mellem 18-19 med et putte ritual der hedder: Ren ble og natdragt på, børste tænder, en natflaske med natsang. Bliver så lagt i sin seng, hvor vi holder en hånd på ham til han sover. Prøver vi at forlade rummet ...
... før han sover skriger han i vilden sky.
Han vågner ved en 6-6.30 tiden. Vågne tidspunktet varierer dog meget og var i en lang periode også kl 5-5.30.
Hans dagslure er således:
Han får stadig 2, da han startede i vuggestue d. 1 november og vi stadig ikke har lykkedes med at køre ham over til 1 dagslur.
Han kommer ud til formiddagslur mellem 9-10 alt efter hvornår han står op om morgenen. Sover her typisk 45 min-1,5 time.
Han kommer ud til eftermiddagslur mellem 13-14 (igen alt efter hvor længe formiddagsluren har været og hvad tid dagen startede) her varer luren også gerne 45-1,5 time.
Han får gerne samlet 2-3 timer om dagen.
Vi har indtil for en 2 måneders tid siden haft ham til at sove i hans egen seng ved siden af os i vores soveværelse, men rykkede ham så ind på hans eget værelse lige ved siden af os i håb om at dette kunne hjælpe lidt på problemet. Det gjorde det så ikke. Det svinger også meget i perioder om han sover hele natten i sin egen seng eller om vi til sidst er nødsaget til at tage ham ind i vores seng halvvejs gennem natten.
Håber du kan give os nogle velmente råd så vi kan blive mennesker igen. Hvis du har brug for mere information må du endelig sige til.
Hilsener herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre









