Brev:
Mad, mælk og fedtstof - 6 mdr.

Hej Helen.
Hermed et par spørgsmål om noget andet end afføring! Som i øvrigt desværre ikke er blevet bedre endnu mængde mæssigt..
Min søn vejer 8kg. Hvad er hans døgnmængde? Jeg kan desværre kun få lov at amme ham 1 gang (nogle gange 2-3 gange dagligt hvis jeg er heldig). Han foretrækker flasken nu, og det skal moderen lige acceptere.
Vedr mad. Hvad er en normal portion til sådan en fyr. Han elsker skemad. Han får grød (majsgrød, havregrød, hirsegrød med lidt frugttopping) til morgen omtrent 1,5-2dl.
Han får mos til ...
... frokost omtrent 1,5dl. Han får mos og lidt kød/fisk til aften og agurke stænger som fingermad 2dl. Ca. Jeg spørger for det er mig der siger stop med maden. Jeg aner ikke hvad hans ‘limit’ er. Men ved at han kan køre 2 dl ned meget hurtigt og fornøjeligt.
Derudover så skal man som bekendt tilføje fedtstof til hjemmelavet grød og mos. Men må man tilføje alm smør som jo er baseret på komælk? Indtil videre har jeg brugt Smørbart som er på raps og mandel mener jeg. Samt oliven, avocadoolie og sesamolie.
De bedste hilsner
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





