Brev:
Begyndt at lukke munden
Hej Helen
Nu passerer vores datter 9 mdr. om en uge, hun er ved at få tænder i overmunden (muligvis de fire forreste) og meget lidt lyst til at spise.
Du skrev tidligere, at hun vil begynde at lukke munden i 8-10 mdr. alderen, og det er egentligt her jeg har nogen spørgsmål til dig.
Det skal siges at hun godt kan spise godt i flere dage, dog højest fire, hvor hun efterfølgende kan spise meget lidt i over en uge. Vi har dog lade os fortælle, at hun selv regulere, altså spiser meget når hun skal samle sammen til at vokse, og så slapper af på maden og kun tager det mest nødvendige.
Hun er lige blevet vejet til 9 kg. og 400 gr. hvilket hun først skal veje når hun er 1 år, så her er jeg egentligt ikke bekymret, men jeg er bekymret over hendes manglende appetit, som jeg syntes har stået på meget længe nu.
Dagen før gummerne begyndte at irritere hende (hun har været sløj og småsyg i forbindelse med det), spiste hun morgenmad som hun plejer, gerne 1 dl. 3 x helt ovalt bundebrød (formiddag, middag og eftermiddag. Her spiser hun normalt kun et halvt stykke så det er ...
... ret meget), aftenmad som hun plejer og flaske at sove på. Men dagen efter spiste hun ikke rigtig noget. Hun fik rugbrødet i munden, gumlede på det og spyttede det så ud. Så forsøgte jeg med skemad, og det gik faktisk bedre. Men fra den ene dag til den anden vil hun ikke skemad, og spytter fortsat maden ud også brød, og jeg er heldig hvis hun spiser et kvart stykke brød til måltidet.
Hun har ramt seprationsfasen samtidig og vi er ret sikre på at hun også er i tigerspring. Hun sover uroligt om natten, hun kan ikke rumme hvis vi sætter hende fra os, hun gør utrolig mange nye ting hver dag. Hun er begyndt så småt på at gå når hun holder i møbler, går med kurve og kasser, begyndt at sige flere lyde, vinker, kysser og krammer og forstår når vi spørger om bamserne og vi må få kys og kram og gør dette og lege fangeleg kravlende. Så hendes udvikling er helt som den skal være.
Her til mine spørgsmål:
- Skal vi gå ud fra at hun spiser hvad hun har behov for, når hun tager så fint på?
- Skal jeg bekymre mig om hendes manglende appetit og småt madindtag?
Med venlig hilsen
mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
Viden om børn:
Prævention - efter fødsel
Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.
Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.
I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....
Fed creme til børneeksem
Har dit barn børneeksem, er det vigtigt med en god hudpleje - og fedtcremer med en høj fedtprocent forebygger hudeksem. Hudpleje er vigtigt året rundt, men især i vinterperioden, hvor den kolde luft udtørrer huden ekstra meget, er det ekstra vigtigt med en god creme.
Til både behandling og forebyggelse af børneeksem, er det vigtigt at vælge fed creme fremfor lotion. En lotion indeholder meget vand og fordamper derfor hurtigt fra huden, og giver derfor ikke huden den nødvendige...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika