Brev:
Putning og nattesøvn
Hej Helen
Nu er den gal igen. Det gik ellers over alt forventning efter st vi indførte godnatlæsning, efter mit forrige brev, men det varede desværre ikke ret længe. :(
Nu drikker hun sin flaske i sengen, rækker den op, for så med det samme at rejse sig op.
Vi har prøvet alt muligt. Læse videre og lidt ignorere at hun står op, og se om ikke hun selv lægger sig ned igen. Det sker ikke! Vi prøver at sige; jeg vil gerne have at du lægger dig ned, du skal sove, mor/far hjælper dig til at sove, når du er klar hjælper vi, osv. osv.
vi prøver også at lægge hende, og trykke og ae og musse, vi har prøvet at gå ud og komme ind igen, resultatet er altid det samme - hun begynder til sidst at græde så meget at vi tager hende op og så sidder vi med hende til hun sover. Hun putter sig ind til os med det samme og sover.
Vi er begge to enige om at hvis det er ...
... trygheden hun har brug for lige nu, så skal hun bare have den, men vi er så bange for at skabe en dårlig vane, hvor hun ikke kan falde i søvn nede i sengen, som hun ellers har været så god til i mange måneder.
Det næste store problem er også, at det efterhånden er mere reglen end undtagelsen at hun vågner omkring kl. 3 og så vil hun bare ikke sove igen! Og igen, vi synes vi prøver alt! Ingen lys, ingen leg, ingen hygge, ingenting. Flaske prøver vi også i desperation, selvom hun stoppede med at spise om natten og sen aften da hun var 10 måneder.
Det vil sige, at hun nogle dage kun sover fra 20/20.30-03.00 - hvilket jeg da vil mene er alt for lidt?
Hun sover stadig 3 timers lur til middag. Og kun 1 lur om dagen.
Vi er snart desperate for at få vores pige tilbage som gerne sov 10-11 timer om natten, og var super nem at putte.
Hjælp!
Venlig hilsen
N
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
5. august 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Tak for dine gode og brugbare råd angående indkøring i dagpleje,...
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.