Brev:
Kur mod vanebetinget afbrudt søvn

Hej Helen,
Ja så er jeg her igen. Vi står i den situation at vi har brug for en kur mod vanebetinget afbrudt søvn. William er nu 5 måneder og sover stadig meget dårligt om natten. Han spiser godt om dagen og vejer 8,4 kg. Vi er holdt op med at tilbyde ham mad om natten da vi kunne konstatere at det ikke var det han efterspurgte. Han får mad ved 5-6 tiden om morgenen.
Problemet er at han vågner mange gange og vil have sin sut - så han har vist det man kalder ...
... vanebetinget afbrudt søvn. Han vågner på de samme tidspunkter hver nat og klynker indtil han får sutten. Pt ligger mor på spring med benet ude af sengen bare for at få noget nattero, men jeg er godt klar over at vi må tage kampen op, for det ændrer sig nok ikke af sig selv og vi er alle meget trætte.
Tricket med stofbleen hjælper ikke. Har du et godt råd? Skal vi bare tage en kur hvor vi nægter ham sutten og så må han græde eller er der andre måder?
Hilsen
Sally
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





