Annonce

Annonce

Svar: Søvn og søvnbehov - 3 mdr.


22. august 2005

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Camilla

Ja jeg er da sikker på at hun er den sødeste og dejligste baby du nogen sinde har set, selvfølgelig er hun det:o)

I forhold til hendes alder, så synes jeg det ville være relvant hvis hun sov lidt mere i løbet af dagen. Det er fint at hun sover aften og nat, men lidt mere søvn om dagen lyder da ønskeligt.

På den anden side kan man jo sige at hvis hun trives og virker glad og tilfreds, så er det jo også synd at lave om på noget.

Jeg synes ikke umiddelbart at du skal vække hende om natten, da det er fint at hun sover igennem der, hvilket jo er noget der gavner jer begge. Jeg synes dog det vil være helt relevant, hvis du f.eks. puttede hende kl 20.30, forsøgte at lægge hende til, når du selv gik i seng 23-24 og så ammede igen næste morgen, når I skulle vågne sammen.

Jeg foreslår den sene amning fordi det vil være med til at øge din mælkeproduktion og samtidig tage noget ...


Annonce

... af trykket, så du kan sove lidt bedre.

Om dagen skal du naturligvis også amme og hun må meget gerne få 6 måltider i løbet af en dag, hvilket jo svarer til at hun spiser hver 4 time, hvis hun altså ikke sover. At amme hende lidt hyppigt i løbet af dagen kan også være med til at øge din mælkeproduktion.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du kan også prøve om du kan skabe en mere fast rytme for dagen, således at hun f.eks. bliver badet om formiddagen og I går en tur hver dag osv.

Det er naturligvis en balance og man skal jo ikke klage over at man har et barn med et godt sovehjerte. Hvis jeg skal prøve at sætte lidt tid på, for søvnbehov, så vil jeg sige at et barn på hendes alder nok vil have brug for 10-11 timers nattesøvn og 5 timers middagslur, altså 15 timers søvn ialt. Det er dog kun et bud og alle børn er forskellige, så du skal ikke tage det mere bogstaveligt end som så.

Rigtig meget held og lykke med hende fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce