Brev:
Indkøring og rytme i vuggestuen

Kære Helen.
Vores dreng starter i vuggestue i det nye år, hvor han lige vil være fyldt 1 år. Vi er utrolig spændt på hvordan det kommer til at gå.
Vi har i tankerne er vi gerne vil have vores dreng hjemme så meget som muligt og vores arbejde er meget fleksibelt, så han har korte dage 8-15 i vuggestuen.
Der er dage hvor jeg kan have fri eller møde sent, men det er aldrig faste dage. Så ...
... hvad vil du anbefale ift om det er en god ide at han er hjemme kontra vuggestue?
Er det bedst at han er kontinuerligt i vuggestuen 5 gange i ugen, vil han blive forvirret af at han den ene dage er hjemme, to dage i vuggestue og så hjemme i nogle dage, afleveres senere i vuggestue.
Hvad skal vi have med i overvejelser?
Andre gode råd ift indkøring modtages glædeligt :)
Venlig hilsen
O’s mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
Viden om børn:
Menstruation - efter fødsel
Det er meget forskelligt, hvornår menstruationen begynder igen efter en fødsel. Hos nogle kvinder kommer menstruationen allerede efter ca. 8 uger, men det er også helt normalt, at menstruationen først kommer et år efter, at du har født.
Hvis du ammer, vil det ofte udskyde din menstruation, så menstruationen først vender tilbage, når du begynder at trappe ned i antallet af amninger eller helt er stoppet. Men menstruationen kan vende tilbage på forskelligt tidspunkt, uanset om du...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




