Brev:
Vand - 12 mdr.

Hej igen Helen
Jeg har for ikke så længe siden skrevet til dig vedrørende vand i sutteflaske.
Vi lyttede til dine råd og fjernede vand i sutteflaske om aftenen til grøden, hvilket han ikke sagde noget til. Vi luner stadig vand til koppen, hvilket er okay, formoder jeg? Vi købte også straks en drypfri kop.
Udfordringen er, at vores søn slet ikke får nok væske. Han har okay med våde bleer, men når jeg læser mig frem til, hvor meget væske han egentlig skal indtage, er det langtfra nok. Hvor meget vil du anbefale, at han drikker?
Vi stiller både koppen og en drikkedunk, som han selv kan drikke af, når ...
... han leger, ligesom vi tilbyder ham vand ofte, men han afviser næsten altid. Den drypfri kop var kun et hit de første dage, selvom vi tilbyder ham vand af koppen hver dag og hele dagen.
Han er begyndt at vågne op igen om natten og efterspørge vand, selvom han ellers som tidligere skrevet, har sovet igennem i mange måneder. Vi prøver med nus, men vi kan klart høre forskel på, om han er tørstig eller bare skal hjælpes videre i søvnen, hvilket han meget sjældent skal.
Hvad gør vi herfra, hvis vi skal bort fra natteroderiet grundet tørst? Har du andre gode råd til, han kan få væske nok?
Venlig hilsen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Svangerskabsforgiftning
Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.
Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









