Brev:
Vand - 12 mdr.

Hej igen Helen
Jeg har for ikke så længe siden skrevet til dig vedrørende vand i sutteflaske.
Vi lyttede til dine råd og fjernede vand i sutteflaske om aftenen til grøden, hvilket han ikke sagde noget til. Vi luner stadig vand til koppen, hvilket er okay, formoder jeg? Vi købte også straks en drypfri kop.
Udfordringen er, at vores søn slet ikke får nok væske. Han har okay med våde bleer, men når jeg læser mig frem til, hvor meget væske han egentlig skal indtage, er det langtfra nok. Hvor meget vil du anbefale, at han drikker?
Vi stiller både koppen og en drikkedunk, som han selv kan drikke af, når ...
... han leger, ligesom vi tilbyder ham vand ofte, men han afviser næsten altid. Den drypfri kop var kun et hit de første dage, selvom vi tilbyder ham vand af koppen hver dag og hele dagen.
Han er begyndt at vågne op igen om natten og efterspørge vand, selvom han ellers som tidligere skrevet, har sovet igennem i mange måneder. Vi prøver med nus, men vi kan klart høre forskel på, om han er tørstig eller bare skal hjælpes videre i søvnen, hvilket han meget sjældent skal.
Hvad gør vi herfra, hvis vi skal bort fra natteroderiet grundet tørst? Har du andre gode råd til, han kan få væske nok?
Venlig hilsen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Overtøj til børn
Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.
Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









