Brev:
Urolige nætter - 1 år

Kære Helen
For ca en måned siden gav du råd omkring nætter uden amning, og faktisk havde vi allerede inden dit svar anvendt nogle af tingene.
Det gik simpelthen så fint med at putte på eget værelse, far tog opvågninger om natten og mælk/bryst var ikke nødvendigt!
Men pludselig ændrede det sig fra den ene dag til den anden, og vi er lige nu i en situation hvor vores datter er en tornado om natten!!
Hun putter sig fint nok omkring kl 19 efter en bid godnatmad og lidt mælk i kop. Hun ammes på værelset og vi hører Tjugga, og hun kommer så over i sin seng når hun er godt døsig. Hun grynter lidt og lægger sig til at sove - for det meste i hvert fald.
Men omkring kl 22 vågner hun nu, og så har vi balladen derfra og mere eller mindre hele natten, og specielt ikke hjulpet af skiftet til vintertid. Kl 4/5 må vi give op og stå op med hende.
Fra ca 22-04/5 stykker, vågner hun konstant, rejser sig op, triller rundt som en krokodille i vandet, sætter sig op og dimser rundt! Vi har taget hende med ind i vores seng, hvor vi kan få en smule ro på hende og holde tæt om hende så vi kan hjælpe med lidt ro i den lille krop, men også her vælter hun rundt, sparker konstant med benene og søger brystet (ikke mælken).
Når hun får brystet sutter hun lige 30 sekunder - 1 min og slipper så, sover lidt men vågner igen allerede efter 10 min ofte. Nogen gange grædende, andre gange bare ved at sparke og vende sig.
Vi er ved at blive sindssyge! Og vi er ikke enige om ...
... håndteringen af det herhjemme. Så hvad gør vi?
Jeg selv vil helst have hende i sengen hvor jeg kan holde om hende og hjælpe med ro og også give lidt varme, for dyne og strømper sparkes af konsekvent så hun bliver lidt kold. Derudover giver det selvfølgelig også mig mulighed for rent faktisk at hvile bare en smule.
Min kæreste føler sig generet af hendes sparkeri i sengen. Han ser helst at hun kommer i sin egen seng og finder roen der. Det kan jeg sagtens følge, og vil det egentlig også gerne, men efter 4-5 gange af lang tid og konstante opvågninger bukker jeg under og tager hende med i seng. Hun finder ikke roen i sin egen seng og jeg synes ikke det er muligt at holde hende tæt nok deri til at hjælpe - så skulle jeg have min 6 arme!
Vi arbejder begge to og skal passe det, så overskuddet om natten er på et lille sted. Derfor bliver den nemme løsning det med at tage hende med i sengen, for så får man trods alt lige 30 min af og til.
Hvad gør vi for at hjælpe til ro? Hun får bad om aftenen efter aftensmad, hun får godnat mad og sover godt om dagen uden problemer.
Jeg ved det er en fase som alt andet, men lige denne fase er vi som sagt uenige om håndteringen af.
Som nævnt var far godt på banen i startet af projekt eget værelse, og det gik godt, men i disse nætter bliver hun virkelig bund ulykkelig hvis ikke jeg er der for hende. Min kæreste prøver, men mangler nok tålmodigheden når hun bliver SÅ ulykkelig.
Hun bruger ikke sut.
Med venlig hilsen
mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop
Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









