Annonce

Annonce

Brev:

Mad-spørgsmål - 11 mdr.


23. oktober 2020

Alder:
11 mdr.

Mad-spørgsmål - 11 mdr.

Kære Helen,

Vores datter er nu blevet 11 måneder og spiser mange af de samme ting som resten af familien til måltiderne. Men der er alligevel nogle ting, vi er i tvivl om;

- Må hun få kød og fisk, der er stegt på pande, eller skal det stadig koges/bages? Hvis vi har givet hende noget, der har været på pande (også fx frikadeller/fiskefrikadeller), har vi skåret stegeskorpen væk inden hun har fået det.

- Må hun nu få kartofler, pasta, grøntsager osv. der er kogt i saltet vand, eller bør det stadig koges for sig?

- Hvor gammel skal hun være, før hun må få pålæg som skinke og spegepølse o. lign.? (Lige nu får hun fx leverpostej, torskerogn, makrel, avocadomos og smøreost på rugbrød).

- Må hun få mad med lidt madlavningsfløde i? Vi sørger for, at mad kun til hende er lavet med usaltet smør, ...


Annonce

... modermælkserstatning osv. (Begge dele kan vi vel så småt begynde at gå væk fra, når hun bliver 1 år?), men særligt til aftensmåltiderne er det svært at undgå at hun også får en lille smule salt og enkelte dage lidt af et mælkeprodukt.

- Jeg er ret påpasselig med at give hende hård frugt som æble og pære, og derfor bliver det oftest givet som frugtmos, og så er det i stedet blød frugt hun får frisk i hånden. Men hvornår må hun selv sidde med al slags frugt (under opsyn, naturligvis)?

- Vi spiser meget forskelligt ost hos os, men har endnu ikke givet vores datter andet end smøreost og almindelig skiveost, som hun er glad for! Må hun gerne få andre slags, altså af faste oste? Og er der en grænse i forhold til hvor meget eller hvor ofte det gives? Og hvordan er det med feta (saltindhold)?

Med venlig hilsen
L.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex

Hoppegynge

Små børn skal have mulighed for at bevæge sig så meget som muligt i dagligdagen. Men, en hoppegynge anbefales ikke.

En hoppegynge belaster barnets ryg og ben, og barnet får ikke en bedre balance af at sidde i en hoppegynge. Når barnet sidder i en hoppegynge, er det en passiv bevægelse, og selve hoppet kan give barnet mange stød op i ryggen.

De fleste børn begynder omkring 6 måneders alderen at lave hoppebevægelser, og de vil ofte gerne hoppe på forældrenes skød....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce