Annonce

Annonce

Svar: Vintertid - 11 mdr.


23. oktober 2020

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære L.

Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring skift til vintertid :)

Det er ikke sikkert, at det bliver et problem for din datter. Nogle børn reagerer nærmest ikke på, at vi stiller uret en time tilbage. De sover, leger, spiser og er aktive præcist, som de plejer at være, og de har ikke problemer med at skifte. For andre børn kan det dog være lidt svært.

Hos voksne taler vi om A og B mennesker, hos børn kalder vi det ofte lærker (A) og ugler (B). Og det spiller faktisk ind på, hvordan vi reagerer på det skift, som vintertid (eller sommertid) er.

Når vi sætter uret en time tilbage, så vil uglerne ofte trives rigtig godt med dette, fordi det giver dem mulighed for at få en times ekstra søvn om morgenen, selvom de i princippet står op til samme tid. Det betyder, at hvor de plejer at blive vækket, så får de måske pludselig mulighed for at vågne af sig selv, og det er super dejligt.

For lærkerne, som vågner tidligt om morgenen, kan det dog være svært, når urene sættes tilbage. Der er en risiko for, at de så pludselig vågner kl. 04 i stedet for kl. 05, hvilket de fleste af os ikke vil synes er så godt...

Så - hvis din datter har tendens til at vågne tidligt, så kan det være en god idé, at du i aften og de næste aftener frem tilbyder hende en godnatgrød, for at fylde hende lidt ekstra op til natten og sikre, at hun ikke vågner ekstra tidligt, fordi hun er sulten.

Derudover vil det ...


Annonce

... være rigtig godt, hvis du kan hjælpe hende med at sove videre, hvis hun vågner ekstra tidligt. Det er naturligt svært, hvis hun egentlig vågner til normal tid, men prøv om du kan signalere, at det er sovetid og ikke tid til at stå op endnu.

Og så vil det faktisk være rigtig godt, hvis du kan flytte hendes dagssøvn og rytme med ca. 15 minutter af gangen. Du kan ikke blot putte hende en time senere i seng og så regne med, at hun vil sove en time længere om morgenen (og vågne til normaltid), det vil hun ikke. Det vil være nødvendigt at ændre på hele dagens rytme, og hun vil sandsynligvis godt kunne klare at du putter hende 15 minutter senere de næste dage. Små skridt over 3-4 dage vil ofte kunne gøre en forskel - og du kan også forsøge at lægge et bad ind før middagsluren her i weekenden for på den måde at rykke tidspunktet for middagsluren og dermed også tidspunktet for putningen om aftenen lidt.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Alt efter, hvordan du oplever din datters rytme - om hun har en tidlig eller sen rytme - kan du derfor overveje, hvorvidt du behøver ændre noget nu, eller om du kan vente og se, hvad der sker. Og hvis det er nødvendigt at ændre noget, så gøres det ofte bedst over 3-4 dage og med små skridt af gangen.

Du kan også læse artiklen "Skift til vintertid - og børn" fra 26. oktober 2016, som du finder i min artikelsamling :)

Rigtig god weekend! Og jeg håber, at skiftet til vintertid forløber problemfrit hos jer:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce